Pomagali w pracy

Projekt dla osób ze spektrum autyzmu i zagrożonych wykluczeniem społecznym

Zakończyła się realizacja dwutygodniowego projektu „Uspołecznianie-uzawodawianie osób ze spektrum autyzmu i zagrożonych wykluczeniem społecznym”, dofinansowanego przez Miasto Wejherowo. Projekt, w którym wzięło udział pięciu młodych mężczyzn, realizuje fundacja ,,Autyzm – Brand new brein”.

 

Uczestnikom projektu, realizowanego w różnych miejscach, asystowała Kaja Wasilewska, pedagog specjalny. Jeden z młodych mężczyzn obserwował pracę Urzędu Miejskiego w Wejherowo, wprowadzał do komputera dane, wykonywał drobne zadania biurowe, wziął udział w inspekcji inwestycji w mieście.
Trzech uczestników przyglądało się pracy pracowników Parku Miejskiego, włączając się do drobnych zadań: zamiatania, grabienia liści, dokarmiania ptaków. Jeden z uczestników przebywał w Bibliotece Miejskiej, gdzie układał książki i stawiał pieczątki na drukach.
Uczestnicy projektu odwiedzili również redakcję TVP Gdańsk, gdzie przyglądali się pracy dziennikarzy, zwiedzili telewizję i mogli spróbować swoich sił w studiach nagraniowych.
– Celem projektu było włączenie osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną do społeczeństwa, umożliwienie im poznania różnych zawodów od ,,kuchni”, zmierzenia się z punktualnością, systematycznością oraz poczuciem bycia ważnym i docenionym – wyjaśnia Izabela Minga, prezes Fundacji AUTYZM-BRAND NEW BRAIN. – Zadziałało to również w drugą stronę. Osoby, które miały okazję poznać uczestników projektu dowiedziały się więcej na temat autyzmu, postrzegania świata przez te osoby .
Podczas zakończenia projektu w Miejskiej Bibliotece Publicznej, zastępca prezydenta miasta Arkadiusz Kraszkiewicz pogratulował uczestnikom i wręczył im dyplomy oraz nagrody.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.