Spektakl o ks. Wyszyńskim

W dniu beatyfikacji

12 września w Luzinie odbył się spektakl o ks. Stefanie Wyszyńskim. Wydarzenie zorganizowane w dniu beatyfikacji Prymasa przez Gminny Ośrodek Kultury miało głębokie przesłanie artystyczne, edukacyjne i duchowe.

 

Na scenie wystapili zawodowi aktorzy z Teatru A z Gliwic, ale również młodzi aktorzy z Luzina. Taka koncepcja zyskała aprobatę Narodowego Centrum Kultury, które w większości sfinansowało wydarzenie. Niedzielny spektakl poprzedziły warsztaty teatralne z grupą młodych aktorów poprowadzonych przez Leszka Stysia i Marka Stecko. Sceny w wykonaniu Młodzieżowej Grupy Aktorskiej GOK Luzino wyćwiczono praktycznie przez jeden dzień, a efekty widzowie mogli podziwiać podczas przedstawienia.
Ok. 200 osób w skupieniu wysłuchało poruszającej historii o niesprawiedliwości wobec całkowicie niewinnego człowieka, który nie pozwolił się zwyciężyć złu i atakować nienawiścią swoich oprawców. Aktorzy z Teatru A przekonująco i z zaangażowaniem opowiedzieli o skomplikowanych losach Stefana Wyszyńskiego, bezprawnie przetrzymywanego przez władze Polski Ludowej przez ponad 3 lata, łącznie w 4 ośrodkach. Pokazali historię brutalnego kontekstu politycznego tamtych lat, bezlitosnej cenzury i całkowitego braku współczucia. Widowisko uzupełniały efekty wizualne i muzyka, która prowadziła widzów z jednej sceny w kolejną.
Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie dziękuje wszystkim za obecność i owację na stojąco dla naszych gości.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”. Nazwa projektu: Prymas Tysiąclecia 2.0.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.