Edukacja to nasza największa inwestycja

Rozmowa z Arkadiuszem Kraszkiewiczem, zastępcą prezydenta Wejherowa ds. ekonomicznych i społecznych

 

– Za nami wakacyjne remonty i modernizacje budynków szkolnych, jak wejherowskie szkoły są przygotowane do nowego roku szkolnego?
– Przerwa wakacyjna to bardzo dobry czas na wykonanie większych lub mniejszych remontów w szkołach i przedszkolach, których organem prowadzącym jest miasto. Chciałbym, aby dzieci, młodzież i nauczyciele czuli się komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie w budynkach, w których spędzają większość czasu, dlatego krok po kroku podnosimy ich standard.
Wejherowska edukacja to nasza największa inwestycja, która z pewnością w przyszłości będzie procentować.
– Co udało się wykonać i ile to kosztowało?
– Wśród wykonywanych prac są m.in. remonty sal lekcyjnych, toalet, gabinetów specjalistycznych i korytarzy. Odnowiono halę sportową i wyremontowano dach przy SP nr 6, a w Szkole Podstawowej nr 5 wyremontowano wejście do budynku. Wakacyjne prace remontowe i modernizacyjne w przedszkolach i szkołach prowadzonych przez miasto Wejherowo kosztowały ponad 700 tys. złotych.
– Ilu uczniów szkół podstawowych i ilu przedszkolaków rozpocznie naukę w tym roku?
– 1 września w pięciu wejherowskich szkołach podstawowych rozpoczęło naukę prawie 4,5 tysiąca uczniów, z czego prawie 500. po raz pierwszy przekroczyło próg szkoły.
Do dwóch wejherowskich przedszkoli samorządowych uczęszcza ponad 520. dzieci. Na ten rok szkolny przyjęliśmy do przedszkoli samorządowych 194 nowych dzieci, natomiast 330 dzieci kontynuuje wychowanie przedszkolne. 125 dzieciom wskazaliśmy przedszkole niepubliczne wyłonione w konkursie, a 179 dzieci kontynuuje wychowanie przedszkolne w przedszkolach niepublicznych na warunkach przedszkola samorządowego.
– Jak będzie wyglądał ten rok szkolny jeżeli chodzi o naukę? Czy możliwy jest powrót do nauki w trybie zdalnym?
– 1 września uczniowie rozpoczęli naukę w trybie w pełni stacjonarnym. Na razie trudno jednak cokolwiek przewidywać. Będziemy na bieżąco monitorować sytuację.W razie zagrożenia epidemicznego i konieczności zamknięcia szkół, wzorem ubiegłego roku szkolnego będzie kontynuowana nauka zdalna. Trzeba podkreślić, że wejherowskie szkoły poradziły sobie z nauczaniem zdalnym dobrze.
Miasto zakupiło w ramach projektu „Zdalna Szkoła+” 105 komputerów i przekazało je uczniom, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji. Dzięki temu mieli możliwość nauki w domu.
– Czy wejherowscy uczniowie będą mieli możliwość zaszczepienia się?
– Oczywiście, szczepienia będą realizowane m. in. w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych.
We współpracy ze Szpitalami Pomorskimi, zostanie utworzony mobilny punkt szczepień. Rodzice, którzy wyrażą chęć zaszczepienia swoich dzieci, mogą zgłaszać taką wolę wychowawcom klasy, a następnie po zebraniu deklaracji, na terenie danej szkoły te dzieci będą mogły być zaszczepione.
– Dziękujemy za rozmowę.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.