Dożynki, czyli wspólna modlitwa i zabawa

W gminach dbają o tradycję i integrację

W Gminie Wejherowo już po Dożynkach. Uroczystości i zabawa mieszkańców gminy odbyły się w tym roku 29 sierpnia w Bieszkowicach. Tradycyjne święto plonów miało już miejsce w Gminie Gniewino (Święto Chleba w Nadolu) oraz – w ostatnią niedzielę – w Gminie Szemud. W pozostałych gminach powiatu wejherowskiego dożynki nie odbędą się z powodu wciąż trwającej epidemii.

 

Uroczystości dożynkowe są nie tylko wspaniałą tradycją, ale też świetną okazją do integracji mieszkańców.
W Bieszkowicach bawiono się znakomicie, bo organizatorzy zapewnili występy na scenie, na której m.in. zagrała Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo (na zdjęciu poniżej), dmuchańce dla dzieci, grochówkę i stoiska handlowe. Najpierw jednak uczestnicy modlili się wspólnie podczas mszy św. oraz wzięli udział w ceremonii dożynkowej. Nie zabrakło pięknych wieńców i chleba z tegorocznych plonów, którym mieszkańców częstował wójt Gminy Wejherowo – Przemysław Kiedrowski (na zdjęciu u góry).
W Szemudzie po mszy św. w kościele św. Mikołaja odbyła się parada maszyn rolniczych i najdziwniejszych pojazdów dożynkowych. Po oficjalnej części wystąpiła Orkiestra Dęta Gminy Szemud oraz Zespół Regionalny „Koleczkowianie”. Na scenie zagrali też i zaśpiewali goście z dalekiego Jasła – zespół „Jaślanie”. Były występy kabaretowe, pokaz fajerwerków i inne atrakcje.
Nie brakowało ich również w Nadolu (Gmina Gniewino), gdzie w Zagrodzie Gburskiej i Rybackiej nad Jeziorem Żarnowieckim odbyło się spotkanie z kaszubskim rękodziełem i muzyką. Zorganizowano wypiek i degustację chleba, a także tradycyjny konkurs wieńców dożynkowych.
W Lini święto plonów zaplanowano 19 września br. i będą to nie tylko gminne, a również powiatowe dożynki.
W Luzinie, Choczewie oraz w Łęczycach w tym roku wstrzymano się od organizacji uroczystości i zabawy dożynkowej ze względu na wciąż trwającą epidemię koronawirusa.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.