Złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą, przemówienia przedstawicieli Strzebielinkowców, otwarcie wystawy dotyczącej stanu wojennego, msza św. w intencji Ojczyzny i zmarłych byłych osadzonych oraz wręczenie odznaczeń państwowych to główne punkty tegorocznych uroczystości w Strzebielinku w gminie Gniewino, gdzie w stanie wojennym istniał jeden z największych obozów internowania działaczy „Solidarności”.
Spotkanie przy tablicy pamiątkowej na murze dawnego obozu zostało zorganizowane w niedzielę 15 sierpnia przez członków Stowarzyszenia Strzebielinek. Skupia ono osoby internowane, ich potomków oraz tych którzy utożsamiają się z tradycjami walki o wolność i solidarność. W tym roku swoimi wspomnieniami podzielił się Andrzej Drzycimski, znany historyk i opozycjonista, członek NSZZ Solidarność. Kwiaty zostały złożone przez szereg delegacji, w tym Krzysztofa Doślę, przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, europosłankę Annę Fotygę, przedstawicieli wojewody, IPN, organizacji społecznych a także władze samorządowe z wicemarszałek sejmiku Hanną Zych–Cisoń i wicestarostą wejherowskim Jackiem Thielem na czele.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Gminnym Centrum Kultury w Gniewinie, gdzie wręczono odznaczenia – Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w latach 1956-1989. Krzyże otrzymali: Andrzej Stanisław Bysewski, Mirosław Feliks Kamieński, Stanisław Oleszczuk, Maria Ałła Walentynowicz, Leon Gerard Wiczanowski, Andrzej Mirosław Zarębski, Stanisław Roman Zwolicki, a pośmiertnie Zenon Baranowicz i Witold Walentynowicz.
W Strzebielinku znajdował się jeden z największych w Polsce obozów odosobnienia dla internowanych (w Polsce działały 52 takie ośrodki). Funkcjonował od 13 grudnia 1981 roku do 23 grudnia 1982 roku. Trafiła tam m.in. połowa składu prezydium Komisji Krajowej „Solidarności”. Jako jeden z ostatnich ośrodek odosobnienia w Strzebielinku opuszczał śp. Lech Kaczyński – późniejszy Prezydent RP.