Hołd ofiarom

15 września na Cmentarzu Ofiar Marszu Śmierci w Rybnie (gmina Gniewino) odbyły się uroczystości ku czci ofiar ewakuacji obozu koncentracyjnego Stutthof, odbywającej się w lutym i marcu 1945 r.
Jak co roku, oddano hołd blisko 800 spoczywającym na cmentarzu więźniom obozu oraz  wszystkim innym, których ewakuowano z położonego na Żuławach obozu. W  marszu śmierci uczestniczyły tysiące więźniów, z których wielu zginęło. Wycieńczeni i głodni wyruszyli zimą w marsz, podczas którego umierali z głodu, wycieńczenia, przemarznięcia lub zastrzeleni przez Niemców.
Podczas niedzielnej uroczystości w Rybnie odbył się apel poległych, a delegacje złożyły kwiaty na grobach. Obchody zakończyła msza święta w intencji Ofiar Marszu Śmierci.
Uroczystość, związana z rocznicą wydarzeń II wojny światowej odbyła się też w miejscowości Biała w gminie Wejherowo, gdzie 5 września oddano hołd żołnierzom polskim, którzy polegli w walce z okupantem w pierwszych tygodniach wojny. Wydarzenia kampanii wrześniowej przypomniał Aleksander Pawelec, żołnierz I Morskiego Pułku Strzelców w Wejherowie. Młodzież z Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie zaprezentowała krótki program artystyczny.
W obu uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, ale również parlamentarzyści, kombatanci, delegacje organizacji i młodzież szkolna.
Tych i innych uczestników uroczystości nie zabraknie z pewnością na kolejnym ważnym wydarzeniu, oddającym cześć ofiarom agresji hitlerowskiej na Polskę. 6 października odbędzie się uroczystość rocznicowa w Piaśnicy.
Szczegóły w kolejnym „Pulsie Wejherowa, 3 października.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.