Insygnia królewskie po renowacji

Figura Matki Bożej Królowej Polski w Śmiechowie cd.

O tym, jak ważna jest dla mieszkańców Śmiechowa oraz dla historii Wejherowa Figura Matki Bożej Królowej Polski (nazywana też Figurą Matki Bożej Królowej Korony Polskiej , bo taka była jej pierwotna nazwa) pisaliśmy w poprzednim wydaniu „Pulsu”. Przypomnieliśmy też, że we wrześniu tego roku mija 85 lat od postawienia Figury przy głównej drodze w dzielnicy Śmiechowo. Okazało się, że niedawno zostały odnowione insygnia królewskie – korona i berło Maryi.

 

Jarosław Kierznikowicz – mieszkaniec Śmiechowa, wraz z innymi osobami od wielu lat opiekujący się Figurą, poinformował redakcję o niedawnych pracach renowacyjnych.
– Dzięki sprzyjającej pogodzie i realizacji wcześniej powziętego przeze mnie planu, odnowiłem insygnia królewskie na figurze Matki Bożej – mówi Jarosław Kierznikowicz. – Nasza Śmiechowska Pani jest wotum – darem społeczeństwa Śmiechowa, za odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. Nasza wdzięczność za obecność MB jest codziennie potwierdzana w cichych pacierzach i błogosławieństwie za tych, którzy podjęli się realizacji tego dzieła. Czwarte już pokolenie mieszkańców, począwszy od naszych naszych dziadków, potem rodziców, a teraz także nasze dzieci, przechodząc obok naszej Pani cieszy wzrok jej widokiem. Natomiast z dzwonnicy stojącej tuż obok codziennie na Anioł Pański o godzinie 12:00 rozlega się dzwon – dawniej uruchamiany ręcznie, obecnie sterowany automatycznie.
Przypomnijmy, że rzeźba została wykonana w Toruniu przez artystę Ignacego Zelka. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Figury miało miejsce 23 września 1936 roku. Za około miesiąc Śmiechowska Pani skończy dokładnie 85 lat.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.