Sławina Kosmulska i Stanisław Janke lauretami nagrody

Gryf Literacki przyznany po raz czternasty

Sławina Kosmulska i Stanisław Janke zostali laureatami czternastej edycji nagrody Gryfa Literackiego 2020. Stanisław Janke otrzymał „Gryfa Literackiego” za książkę „Cësk”, a Sławina Kosmulska za książkę „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”, którą napisała o własnym ojcu.

 

Laureaci nagrody z (od lewej) przewodniczącym Rady Miasta Jackiem Gafką, zastepcą prezydenta Arkadiuszem Kraszkiewiczem oraz dyrektor Miejskiej  Biblioteki Publicznej w Wejherowie - Eweliną Magdziarczyk-Plebanek.
Laureaci nagrody z (od lewej) przewodniczącym Rady Miasta Jackiem Gafką, zastepcą prezydenta Arkadiuszem Kraszkiewiczem oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie – Eweliną Magdziarczyk-Plebanek.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie, która organizuje konkurs pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa. W tej edycji konkursu zgłoszono 35 tytuły książkowe. Jury wybrało najlepsze książki w kategorii literatura popularno-naukowa oraz literatura piękna. Dotychczas bowiem wszystkie gatunki literackie oceniano w jednej kategorii i jurorom trudno było dokonywać porównań np. między powieścią, zbiorem wierszy a opracowaniem historycznym.
W kategorii literatura piękna nagrodę odebrał Stanisław Janke za książkę „Cësk”, wydaną przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Nagrodę w kategorii literatura popularno-naukowa otrzymała Sławina Kosmulska za książkę „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”, którą wydało Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.
– Bardzo dziękuję kapitule nagrody za tak wielkie wyróżnienie mojej powieści – powiedział Stanisław Janke, który podziękował także Sławinie Kosmulskiej za książkę o życiu i pracy Lecha Bądkowskiego – nieformalnego przywódcy ruchu kaszubsko-pomorskiego.
– Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że książka którą napisałam dotyczy mojego ojca Lecha Bądkowskiego – powiedziała Sławina Kosmulska. – Postawiłam sobie za cel przekazywanie następnym pokoleniom wartości, które on sam sobą zaświadczał.
Gratulacje laureatom w imieniu Krzysztofa Hildebrandta, prezydenta Wejherowa, złożył Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta.
– Laureatom życzę nieustającej weny twórczej, aby kolejne dzieła, które będziecie Państwo tworzyć także były doceniane – powiedział Arkadiusz Kraszkiewicz. – Gryf Literacki jako konkurs odbywa się już czternasty raz i pięknie promuje autorów i ich dzieła.

 

(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego

Książka to osobiste refleksje autorki, przeplatane zachowaną korespondencją, wspomnieniami i fragmentami powieści Lecha Bądkowskiego, wspomnieniami mamy i babci autorki, a także licznymi donosami na L. Bąkowskiego sporządzonymi w okresie PRL dla Służby Bezpieczeństwa, których kopie Sławina Kosmulska otrzymała z Instytutu Pamięci Narodowej

 

„Cësk”

W powieści obserwujemy życie Gùsta Kaszëbòwsczégò (pol. Augustyn Kaszubowski), od chwili narodzin w 1908 r., przez dzieciństwo i młodość w dwudziestoleciu międzywojennym, po wyzwania dorosłości, z jakimi przychodzi mu się zmierzyć w czasie II wojny światowej i w pierwszej dekadzie lat powojennych. Stanisław Janke po raz drugi otrzymał nagrodę Gryf Literacki.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.