ABC Filmu. Magia Kina

Wejherowskie Centrum Kultury właśnie zakończyło realizację projektu „ABC Filmu – Magia Kina – Ukryte Zawody”, realizowanego przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Kino to miejsce magiczne, które pozwala zanurzyć się widzom w nieznany, wykreowany przez twórców filmowych świat. W czerwcu odbyły się spotkania, w ramach których młodzi uczestnicy mogli poznać arkana sztuki filmowej, a w szczególności poznać tajniki pracy scenografa, charakteryzatora i aktora głosowego. Na spotkania ze specjalistami zaangażowanymi w tworzenie filmu zaproszono dzieci w wieku 7-10 lat z powiatu wejherowskiego.
Podczas pierwszego cyklu spotkań (3 i 4 czerwca) dzieci zapoznały się z tajnikami zawodu scenografa. Przybliżyła je Agata Stróżyńska, która jest twórcą scenografii w takich filmach jak  HANS KLOSS. STAWKA WIĘKSZA NIŻ ŚMIERĆ (2012), INSTYNKT (2011), CIACHO (2010), TWARZĄ W TWARZ (2007-2008), TYLKO MIŁOŚĆ (2007-2009), PENSJONAT POD RÓŻĄ (2004-2006), MAGICZNE DRZEWO (2003-2006).

 

Ten ostatni został zaprezentowany dzieciom w drugiej części spotkania jako przykład pracy scenografa. Podczas spotkania z dziećmi
Pani Stróżyńska przedstawiła tajniki budowania dekoracji, doboru obiektów i rekwizytów oraz zastosowaniem odpowiednich efektów specjalnych do potrzeb filmu.
Drugi cykl spotkań, w dniach 10 i 11 czerwca, prowadził aktor głosowy Jarosław Boberek – jedna z czołowych postaci polskiego dubbingu. Jego najpopularniejszą i najbardziej popisową rolą jest Kaczor Donald. Dubbingował także postać króla lemurów Juliana w filmie Madagaskar oraz nagrał utwór Wyginam śmiało ciało do tego filmu.
Podkłada głos pod Jackie Chana w Karate Kid, a także W 80 dni dookoła świata i Nasza niania jest agentem. Znany jest również polskim graczom komputerowym. Użyczył również głosu Sercu w cyklu reklam TP S.A. Serce i Rozum.

Jako reżyser dubbingu Jarosław Boberek ma na swoim koncie takie produkcje jak: Disco robaczki, Ryś i spółka, czyli zwierzaki kontratakują, Miś Yogi czy Delfin Plum.
Udział w tych spotkaniach pozwolił dzieciom zapoznać się z warsztatem pracy aktora głosowego.
Podczas prezentacji Jarosław Boberek opowiedział jak wygląda praca aktora dubbingowego w studio dialogowym, na czym polega przygotowanie polskiej wersji językowej filmu do gotowych produkcji zagranicznych.

 

Młodzi uczestnicy spotkania mogli nie tylko usłyszeć „na żywo” Kaczora Donalda i głos Króla Juliana z filmu „Madagaskar”, ale także dowiedzieć się, jak zaczęła się historia aktora z użyczeniem głosu do reklam (seria „Serce i rozum”) i znanych większości dzieciom gier komputerowych.
W dniach 17-18 czerwca dzieci spotkały się z charakteryzatorką Beatą Gronek. Jej twórczość jest znana m.in. z serialu animowanego pt. DETEKTYW ŁODYGA (2012), serialu MIODOWE LATA (1998-2003) i filmu fabularnego MAŁŻOWINA (1998).
Uczestnicy spotkań zapoznali się z warsztatem pracy charakteryzatora, poznali tajniki sztuki charakteryzowania na potrzeby filmu oraz sami mogli spróbować swoich sił w roli charakteryzatora, wykazując własną inwencję. Podczas wszystkich spotkań uczestnicy mogli zaspokoić swoją dziecięcą ciekawość, zadając gościom wiele nurtujących je pytań, zrobić sobie wspólne zdjęcie i zdobyć autograf prowadzących.

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.