40. Piesza Pielgrzymka Kaszubska

Hel - Jasna Góra - Santiago de Compostella

Od 25 lipca do 23 sierpnia br. prowadzona będzie wyjątkowa, Jubileuszowa Pielgrzymka Kaszubów na Jasną Górę. Pielgrzymi wyruszą tradycyjnie 25 lipca z kościoła Bożego Ciała w Helu, aby po 19 dniach dotrzeć na Jasną Górę. Część pątników ma zamiar dotrzeć dalej, aż do Santiago de Compostella w Hiszpanii.

 

Grupa 100 reprezentantów Kaszubskiej Pieszej Pielgrzymki pojedzie autokarami do Hiszpanii. Tam pielgrzymi przemaszerują ok. 100 km Drogą św. Jakuba, docierając do sanktuarium maryjnego w Santiago de Compostella.
Uczestnicy pielgrzymki na Jasną Górę tradycyjnie odwiedzą również Duchową Stolicę Kaszub, czyli Wejherowo. Do naszego miasta przybędą w poniedziałek 26 lipca ok. godz. 17.50. W Kościele Trójcy Św. (Kolegiata) zostanie dla nich odprawione nabożeństwo. Po noclegu w Wejherowie, we wtorek 27 lipca o godz. 6 rano pielgrzymka wyruszy w dalszą drogę. Kolejnym przystankiem będzie kaszubskie Sianowo i tamtejsze sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub.
Tam właśnie w ostatnią niedzielę 18 lipca na uroczystości odpustowe dotarły liczne pielgrzymki, m.in. z Wejherowa i powiatu wejherowskiego.

 

Najdłuższa piesza pielgrzymka w Polsce

Piesza Pielgrzymka Kaszubska z Helu na Jasną Górę jest najdłuższą pielgrzymką w Polsce. Przez 19 dni pątnicy pokonują 638 km, przechodząc kolejno przez woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie. Na Jasną Górę docierają 12 sierpnia po południu. Średnio dziennie pokonują 35 km, a tempo waha się w granicach 5,5-6 km/h.
W 2021 roku zbiegają się ze sobą 40-lecie Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej oraz Jubileuszowy Rok św. Jakuba Apostoła. Stąd pomysł pielgrzymowania do Santiago de Compostella w Hiszpanii.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.