Wystawa o dawnym basenie przy ul. Kalwaryjskiej

Podróż sentymentalna na fotografiach

W sali konferencyjnej Domu Jana Pawła II przy ul. Kościuszki 2 została otwarta interesująca wystawa fotograficzna pod nazwą „Basen miejski 1939-1990. Podróż sentymentalna”. Organizatorem wystawy jest Wejherowska Wspólnota Pokoleń. Wystawa będzie czynna do połowy sierpnia, w dni powszednie w godz. od 10 do 14.

 

Jak podkreślił przewodniczący Zarządu WWP Henryk Jarosz, wystawa prezentuje unikatowe zdjęcia m.in. z otwarcia basenu przy ul. Kalwaryjskiej w Wejherowie z udziałem burmistrza Teodora Bolduana, ks. Edmunda Roszczynialskiego, dowódcy 1 Morskiego Pułku Strzelców ppłk. Kazimierza Pruszkowskiego, a nawet pracowników budujących basen. Ukazuje nie tylko jak przez lata zmieniał się basen, ale również ludzi, którzy na nim bywali.
Prezentowane zdjęcia pochodzą z różnych źródeł m.in. ze zbiorów Edmunda Mehringa. Niektóre z nich prezentowane były kilka lat temu podczas Nocy Muzeów w ratuszu w opracowaniu Henryka Połchowskiego. Znajdziemy tam m.in. wspomnienia wejherowian, ale również wizualizację „Wodnych Ogrodów” budowanych obecnie na miejscu dawnego basenu
O tej nowej inwestycji opowiedziała obecnym zastępca prezydenta Beata Rutkiewicz podkreślając, że wejherowianie będą zadowoleni i dumni z nowego obiektu, który buduje miasto. Porównywanie go np. do basenu sezonowego zbudowanego w Starogardzie Gd. jest wielkim nieporozumieniem, gdyż różnią się one diametralnie zarówno pod względem planowanych obiektów, urządzeń i wyposażania, jak i klasy.
W otwarciu wystawy wzięli udział m.in. zastępcy prezydenta Beata Rutkiewicz i Arkadiusz Kraszkiewcz oraz działacze Wejherowskiej Wspólnoty Pokoleń – Henryk Jarosz, Edward Formela, Bernard Etmański i Stanisław Dampc.
Ta interesująca wystawa będzie czynna do połowy sierpnia, w dni powszednie w godzinach od 10 do 14. W inne dni na zwiedzanie trzeba umówić się telefonicznie z organizatorem wystawy (telefon na drzwiach wejściowych do budynku).

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.