Gry planszowe i …żonglerka

Zajęcia dla dzieci w bibliotece

W ramach bezpłatnych wakacyjnych warsztatów cyrkowych dla dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie grupa młodych uczestników uczyła się żonglerki różnymi przedmiotami m.in. piłeczkami, talerzykami, maczugami i obręczami. Biblioteka zaprasza także na inne ciekawe zajęcia.

 

– Podstawowe umiejętności i sztuczki cyrkowe z zakresu żonglowania uczą nie tylko samych tych czynności, ale przede wszystkim poprawiają koncentrację i koordynację ruchową dzieci, co jest ważnym elementem w ich rozwoju. Dzięki ćwiczonym technikom zręcznościowym dzieci będą szybciej się uczyć i czytać. Poza tym dzieci potrzebują ruchu, bo za dużo siedzą bezczynnie, patrząc w ekrany laptopów i smartfonów – mówi instruktor Oliwia Starzonek, która zajmuje się doskonaleniem umiejętności cyrkowych. Dzieli się nimi z najmłodszymi w ramach warsztatów.
Gry planszowe w bibliotece
W każdy wtorek wakacji Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci na otwarte warsztaty gier planszowych w godzinach od 10.00 do 12.00. Zajęcia, które prowadzą Celestyna Taube i Krzysztof Powałka nie wymagają zapisów. Są one bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych.
– W zasobach bibliotecznych znajduje się około 250 różnego rodzaju gier planszowych. Dzieci mogą wybierać gry, w które pragną pograć. Dobierają się w pary i drużyny i ze sobą rywalizują doskonale bawiąc się pod okiem dorosłych. Oprócz tego dzieci mają za zadanie wystawić ocenę-recenzję dla gry, w którą mieli okazję pograć, w skali od 1 do 5 punktów. Gry planszowe przeżywają obecnie renesans – twierdzi Krzysztof Powałka, instruktor biblioteki.
Tradycyjna gra planszowa potrafi być atrakcyjna dla dzieci, które obeznane są w różnorodności gier komputerowych i smartfonowych. Do najbardziej popularnych i lubianych należą takie gry jak Dixid i Doobble, a także Lisek-Urwisek. Dzieci grają też w mniej skomplikowane gry, w których aby poruszać się po planszy wystarczy dobrze rzucić kostką.
Dyrektor biblioteki Ewelina Magdziarczyk-Plebanek podkreśla, że bibliotekarzom zależy na tym, aby mając tak duży zasób gier, skutecznie je rozreklamować i zachęcić do takiej formy zajęć. Dzieci potrafią szybko ocenić atrakcyjność poszczególnych gier i wzajemnie się o tym poinformować.

16 lipca spotkaniem z autorką Kasią Keller MBP zakończyła trzeci tydzień warsztatów z cyklu „Lato z wyobraźnią”. Podczas pięciu dni powstała gra mobilna pt. „Maciek w piramidzie tajemnic”. Uczestnicy zajęć przenieśli fabułę książki „W koło Macieju” do gry, dodając własnoręcznie zrobione ilustracje i wymyślone zadania.
Gra jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.