Kwiaty i salwa dla bohaterów

Dowódca Garnizonu Wejherowo oraz Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizowali uroczystość z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W strugach deszczu, w poniedziałek 2 września na skwerze przed jednostką wojskową w Wejherowie oddano cześć bohaterom kampanii wrześniowej 1939 roku.

Żołnierze, kombatanci, policjanci i strażnicy miejscy, przedstawiciele władz samorządowych oraz parlamentarzyści, księża, młodzież szkolna, w tym harcerze spotkali się mimo niesprzyjającej aury, aby uczcić poległych obrońców Polski. W programie uroczystości znalazł się m.in. apel poległych i salwa honorowa. Były przemówienie, wspomnienia oraz składanie kwiatów pod pomnikiem.

Tego samego dnia złożono kwiaty na grobach żołnierzy 1 Morskiego Pułku Strzelców na Starym Cmentarzu w Wejherowie, przy ul. 3 Maja.
Rocznica wybuchu wojny i rozpoczęcia represji była też powodem do uczczenia pamięci ofiar zbrodni hitlerowskiej w Lasach Piaśnickich. W sobotę 31 sierpnia Grupa Wsparcia „Żyj Godnie” oraz Klub Miłośników Wejherowa zorganizowali Dzień Pamięci Piaśnickiej.
Uczestniczyli we mszy św. w kościele pw. Trójcy Świętej, a następnie modlili się przed Bramą Piaśnicką. Modlitwa połączona była  ze śpiewem patriotycznych pieśni i złożeniem kwiatów.

Niektórzy uczestnicy Dnia Pamięci udali się  do Piaśnicy, m.in. na grób bł. s. Alicji Kotowskiej, grób pomordowanych dzieci oraz do Kaplicy Piaśnickiej.
Organizator przedsięwzięcia Jacek Drewa podkreśla, że Dzień Piaśnicki ma umożliwić wspólne poznawanie trudnej i bolesnej historii XX wieku, w tym zagłębienie się w tematykę martyrologii ofiar tragedii piaśnickiej.

AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.