Policjanci apelują

Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w rozgrzanym aucie

Upał może ich zabić, bo niebezpieczne dla zdrowia jest przebywanie w rozgrzanym aucie, a pozostawienie w nim dzieci lub zwierząt prowadzi do tragedii.

Temperatura w rozgrzanym aucie sięga nawet do 50- 60 stopni! Kiedy zauważymy pozostawione w pojeździe dziecko bądź zwierzę, reagujmy, natychmiast zawiadamiaj służby ratunkowe, w tym Policję: nr tel. alarmowego 112. Podczas rozmowy uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia zbić w samochodzie szybę. Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb.
Lekko uchylone szyby, czy miska z wodą pozostawiona dla psa niewiele pomogą. Nie trzeba długiego czasu, aby zwierzę uległo przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu. Właścicielowi czworonoga grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem.

 

Pilnuj swojego dziecka

Policjanci apelują do rodziców o szczególną ostrożność i pilnowanie dzieci, zwłaszcza na plażach czy zatłoczonych deptakach.
Policjanci przypominają, że w przypadku stracenia dziecka z oczu, np. na plaży, bardzo ważne jest szybkie powiadomienie policjantów czy ratowników. Każdy sygnał o zaginięciu traktowany jest poważnie, a do poszukiwań angażowane są wszystkie jednostki ratownicze.
Kilka cennych porad dla rodziców jak zapobiec zagubieniu dziecka:
• Nigdy nawet na chwilę nie trać z oczu dziecka, maluch w ciągu minuty w zatłoczonym miejscu może oddalić się na taką odległość, że go nie znajdziesz.
• Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu).
• Zapisz dane. Na czas podróży, pobytu na plaży (i nie tylko) przyczep dziecku do ubranka breloczek (np. taki do kluczy, z małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce.

Gdy dziecko się zagubi, nie trać czasu na szukanie dziecka na własną rękę. Natychmiast zawiadom policję, ratowników WOPR-u. Zaangażuj też w poszukiwania innych. Proś o pomoc, kogo się da.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.