Ostatni nowy autobus MZK na tradycyjne paliwo

46. nowy autobus marki Solaris zakupiony ze środków wypracowanych przez załogę MZK Sp. z o.o. w Wejherowie zasilił tabor miejscowego zakładu komunikacji. To ostatni zakupiony autobus z silnikiem o napędzie spalinowym. Kolejne, jak zapewniają Prezydent Miasta Wejherowa i Prezes MZK Sp. z o.o., będą już zeroemisyjne – o napędzie elektrycznym bądź wodorowym.

 

Podczas spotkania przy nowym autobusie wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna podkreślił, że jego wizyta wiąże się ze staraniami władz województwa o wprowadzenie wspólnego biletu dla całego Pomorza. W ub. tygodniu podpisano umowę na realizację tego projektu.
Cel – wspólny bilet dla Pomorza
– Chcemy zakończyć projekt w ciągu najbliższych dwóch lat, aby mieszkańcy, turyści i inne osoby, które odwiedzają Wejherowo i piękne Pomorze, mogli korzystać z prostej i nowoczesnej aplikacji w systemie zintegrowanego biletu – powiedział Leszek Bonna. Marszałek podkreślił, że wejherowska komunikacja błyszczy na tle całego województwa i jest pod wrażeniem tego, co prezes Czesław Kordel zrobił dla komunikacji w mieście i okolicach przy wsparciu Prezydenta Miasta Wejherowa.
MZK Wejherowo wśród najlepszych
– Jest się czym pochwalić, bo mamy 46, z tego większość o bardzo uniwersalnych rozwiązaniach. Jesteśmy zadowoleni z pracy MZK. To jest ostatni autobus na tradycyjne paliwo. Kolejne autobusy będą już o napędzie elektrycznym, bądź wodorowym, gdyż autobusy spalinowe powoli będą przechodzić do historii – powiedział prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.
Jak zapewnia prezes Czesław Kordel, jeżdżące po Wejherowie i okolicach autobusy MZK, mimo napędu spalinowego, należą do najnowocześniejszych w kraju. Spełniają nie tylko ekologiczne normy, ale posiadają innowacyjne rozwiązania, w tym m.in. czytniki elektroniczne kart i nagłośnienie.
W uroczystym wprowadzeniu nowego autobusu do eksploatacji uczestniczyli m.in. radni miejscy z przewodniczącym Rady Miasta Wejherowa Jackiem Gafką na czele, przewodniczący Związku Metropolitalnego Zatoki Gdańskiej dr Kamil Bujak, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdyni dr Hubert Kołodziejski, zastępca prezydenta Beata Rutkiewicz, sekretarz miasta Bogusław Suwara, ks. prałat Tadeusz Reszka, który poświęcił nowy autobus.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.