Wejherowskie trampy na szlaku

Ciekawe wycieczki po Wejherowie

Jedną z form aktywności słuchaczy Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest ruch na świeżym powietrzu, a jedną z najaktywniejszych grup Stowarzyszenia WUTW są „Wejherowskie trampy”. Miłośnicy pieszych wędrówek coraz lepiej poznają swoje miasto, łącząc ruch ze zwiedzaniem Wejherowa i okolic.

 

Pierwsza tegoroczna wycieczka, inaugurująca sezon turystyczny Stowarzyszenia WUTW odbyła się 21 maja br. Tematem wędrówki były „Mosty, mosteczki, kładki, przepusty wodne i przyroda Parku Miejskiego”. Spacer po parku przygotowała i poprowadziła Anna Niesłuchowska-Michowska.Krystyna Kobus przywitała 20-osobową grupę wierszem, napisanym specjalnie na tę okazję, a Mieczysław Wojecki przekazał uczestnikom wycieczki pierwszy numer Wejherowskich Zeszytów Krajoznawczych pt. „Moje Miasto Wejherowo”, które zredagował i wydał. W książeczce opisuje swoje wrażenia jako mieszkańca naszego miasta, ukazując charakterystyczne miejsca i zabytki oraz wymieniając ludzi, których tu poznał.
Mieszkańcy Wejherowa, w tym seniorzy, bywają w Parku Miejskim im. A. Majkowskiego często i z przyjemnością. Chodząc parkowymi alejkami zachwycają się pięknem przyrody, kanałami, mostkami, kładkami, drewnianymi przejściami, przepustami wodnymi. Park to wspaniałe miejsce rekreacji i relaksu, a także rozrywki. Odbywają się tam wydarzenia kulturalne, w których chętnie uczestniczą słuchacze WUTW. Grupa seniorów wzięła m.in. udział w akcji Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej „Majowe Popołudnia Muzealne”. Uczestnicy spotkania zwiedzili Książnicę prof. Gerarda Labudy, po której oprowadził ich Roman Drzeżdżon z MPiMKP, a także wystawy czasowe w Muzeum.
„Jak zmienia się las” to tytuł kolejnego, czerwcowego spaceru długą, bo 9-kilometrową trasą, prowadzącą do młyna i kapliczka Biangi do dawnej leśniczówki oraz na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich.
Kolejne ciekawe spotkanie edukacyjne słuchaczy SWUTW miało miejsce w ogrodzie dendrologicznym przy Nadleśnictwie Wejherowo. Z wizyty w arboretum skorzystało ponad 30 osób. Po ogrodzie oprowadził leśniczy Piotr Kurek, który odpowiadał na liczne pytania seniorów. Opowiedział, na czym polega gospodarka leśna i dlaczego wycina się tak drzewa w lasach państwowych. Pan Piotr mówił również o deficycie wody w lasach i działaniach podejmowanych, aby zatrzymać wodę poprzez retencję. Poruszono temat zaśmiecania lasów i kosztownego sprzątania ich przez Lasy Państwowe. Mimo, że ogród dendrologiczny powstał w 1997 r., wielu uczestników wycieczki odwiedziło go po raz pierwszy, oglądając ponad 150 gatunków pięknych drzew i krzewów.
11 czerwca „Wejherowskie trampy” wybrały się na spacer, którego tematem był m.in. „Wejherowski modernizm”. Trasa wiodła od Filharmonii Kaszubskiej, ulicą Hallera i ulicą Kalwaryjską – obok budowy Wodnych Ogrodów i Bazy Harcerskiej „Cedron” poprzez Kalwarię, Stadion na Wzgórzu Wolności po Kapliczkę przy Cedronie i park.
O modernizmie w Wejherowie opowiadały koleżankom i kolegom przewodniczki PTTK Teresa Kowalska i Renata Makiła, a gospodarze Domu Bogoria przy ul. Hallera 14 zaprosili uczestników wycieczki do zwiedzania historycznego budynku.
Alicja Orszulak

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.