Kameralne świętowanie 378. urodzin miasta

28 maja z okazji 378. rocznicy utworzenia osady Wejherowska Wola, która zapoczątkowała rozwój miasta Wejherowa, odbyła się coroczna uroczystość w Dniu Jakuba. Po raz drugi, z powodu pandemii miała ona kameralny charakter.

 

Pod pomnikiem założyciela miasta Jakuba Wejhera złożono kwiaty. W ceremonii wzięła udział delegacja władz miasta na czele z prezydentem Krzysztofem Hildebrandtem oraz przewodniczącym Rady Miasta Jackiem Gafką, przedstawiciele Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i Hufca Harcerzy ZHP im. Partyzantów Kaszubskich.
– W Wejherowie żyją wspaniali oraz wyjątkowi ludzie, którym z okazji 378. rocznicy urodzin naszego miasta składam najserdeczniejsze życzenia – powiedział prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. – Mieszkamy w pięknym miejscu na Kaszubach. Świętujmy kolejne urodziny Wejherowa!

28.05.1643 roku magnat pomorski Jakub Wejher (1609-1657) założył w swoich dobrach osadę Wejherowska Wola. Po założeniu osady, w 1643 roku powstał w niej kościół parafialny pod wezwaniem Trójcy Świętej, wytyczono główny plac i ulice. W 1647 roku Jakub Wejher sprowadził do Wejherowskiej Woli ojców franciszkanów, a w 1649 – po uzyskaniu zgody biskupa włocławskiego – rozpoczęła się budowa pierwszych kaplic na Kalwarii Wejherowskiej.
13.01.1650 – król Jan Kazimierz nadał osadzie przywilej miejski (prawa miejskie), potwierdzony w 1696 r. przez króla Jana III Sobieskiego.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.