Rybacy na obrazach

Wystawa W. Jarockiego w Filharmonii

Od 17 maja w galerii Filharmonii Kaszubskiej gości wystawa „Rybacy z Rozewia w obrazach Władysława Jarockiego”.

 

Wystawę w galerii na piętrze zapowiada piękna, morska dekoracja w holu Filharmonii Kaszubskiej.
Wystawę w galerii na piętrze zapowiada piękna, morska dekoracja w holu Filharmonii Kaszubskiej.

Artysta (urodzony w 1879 r. na Wołyniu, kształcony we Lwowie i Krakowie) to przedstawiciel nurtu folklorystycznego w sztuce Młodej Polski. Malarz, rysownik i grafik był naturalistą, dla którego wybrany pejzaż i ściśle określony człowiek, były tematami odgrywającymi pierwszorzędną rolę.
W 1921 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tam rozwijała się jego kariera akademicka, był dziekanem wydziału malarstwa i rzeźby i prorektorem ASP. Zmarł w Krakowie w 1965 r.
Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Opiekunem wystawy jest Joanna Bojke, projekty graficzne przygotował Karol Formela. Wystawę zorganizowało Wejherowskie Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Ziemi Puckiej, Muzeum Jana Kasprowicza, Stowarzyszeniem Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza i Towarzystwem Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego.
Na wernisażu gościli: Mirosław Kuklik – dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej Roman Kurzel – Towarzystwo Miłośników Jastrzębiej Góry i Lucjan Boroś – Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.