Co dalej z częścią drogową Węzła Zryw?

Budowa tunelu pod torami przez PKP to duże wyzwanie leżące nie tylko po stronie kolei, ponieważ związane są z nią również inwestycje drogowe w ramach Węzła Śmiechowo (Zryw), przede wszystkim na drodze krajowej nr 6, która należy do rządu. Włodarze Wejherowa zabiegają o budowę części drogowej, m.in. tunelu pod „szóstką”. Ponadto na początku tego roku rozpoczęła się akcja społeczna ZRYW NA ŚMIECHOWIE, w którą zaangażowało się wielu mieszkańców.

 

– Jeśli to jest prawda i tak się stanie, że kategoria drogi krajowej zostanie obniżona, może to oznaczać m.in. brak inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która przestanie zarządzać krajową „szóstką”. Dlatego musimy wzmocnić naszą akcję ZRYW NA ŚMIECHOWIE, aby pokazać – niezależnie jakiej kategorii będzie „szóstka” i kto będzie za nią odpowiadał – że społeczeństwo oczekuje od rządu pomocy w budowie Węzła Zryw z tunelem. Zachęcamy do podpisania petycji, to leży w naszym wspólnym interesie! – mówi wejherowski radny Mariusz Łupina, koordynator akcji społecznej ZRYW NA ŚMIECHOWIE, o której pisaliśmy na łamach „Pulsu”. Celem akcji jest finansowe wsparcie ze strony rządu dla budowy bezkolizyjnego Węzła Zryw z tunelem w Śmiechowie na drodze krajowej nr 6.
Radny M. Łupina dodaje: – Formy wsparcia rządu mogą być różne. Nam jest wszystko jedno, czy do budowy tunelu dołoży się jeszcze Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która w obecnie w imieniu polskiego rządu zarządza „szóstką”, czy bezpośrednio zrobi to rząd np. w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych, o którym bardzo chętnie mówi Premier Mateusz Morawiecki. Skoro jest taki fundusz i są takie możności, to musimy walczyć o te pieniądze!
Do akcji przyłączyli się m.in. wejherowscy radni ponad podziałami z różnych partii i ugrupowań, Zarząd Powiatu Wejherowskiego ze starostą Gabrielą Lisius na czele oraz Kaszubsko-Pomorska Szkoła Wyższa. Mieszkańcy Wejherowa mogą podpisywać petycję w tej sprawie, którą dotychczas – pomimo pandemi – podpisało prawie 1300 mieszkańców.
Miasto wykonało już część węzła drogowego Śmiechowo (Zryw) po północnej stronie DK 6, przygotowało dokumentację projektową wraz z pozwoleniami na budowę na pozostały zakres inwestycji na drodze krajowej nr 6 oraz zabezpieczyło w swoim wieloletnim budżecie ponad 17 mln zł, aby ją wesprzeć.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.