Informacja dla emerytów i rencistów

Rozliczenie PIT

Ministerstwo Finansów na stronie www.podatki.gov.pl przypomina emerytom i rencistom, jak mogą przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego i jak najszybciej otrzymać zwrot podatku.

W tym roku osoby, które otrzymały z organu rentowego PIT-11A, mogą:
• złożyć samodzielnie zeznanie roczne, albo
• nic nie robić do 30 kwietnia – wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r., automatycznie wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.
Zwrot nadpłaty
Emeryt lub rencista otrzyma zwrot nadpłaty podatku w ciągu 45 dni, jeśli zeznanie złoży elektronicznie albo gdy jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane w usłudze twój e-PIT, dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl.
W przypadku, gdy zeznanie złoży w formie papierowych termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy.
Przekazanie 1% na rzecz OPP
Emeryci lub renciści, którzy otrzymali z organu rentowego PIT-40A i chcą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), mogą wskazać wybraną organizację pożytku publicznego w oświadczeniu PIT-OP lub w zeznaniu podatkowym.
Emeryci i renciści, którzy otrzymali jeden PIT-40A i chcą, by wskazana w ubiegłym roku OPP otrzymała ich 1% podatku, nie będą musieli nic robić, jeśli do 31 marca 2021 r. nie zostanie odwołany stan epidemii. Jeśli natomiast stan epidemii byłby odwołany, to emeryt/rencista będzie musiał sam złożyć PIT-OP lub zeznanie PIT-37 lub PIT-36.
Jeśli emeryt lub rencista otrzymał PIT-11A i chce przekazać 1% na tę samą organizację co w ubiegłym roku, nie musi nic robić. Urząd skarbowy zrobi to za niego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT w automatycznie zatwierdzonym zeznaniu podatkowym.
Jeżeli natomiast podatnik chce przekazać 1% podatku na rzecz innej OPP niż rok wcześniej, to wskazuje ją w zeznaniu, które składa do swojego urzędu skarbowego.
Ważne:
• wskazana w ubiegłym roku OPP musi znajdować się w aktualnym Wykazie OPP,
• gdy w systemie znajduje się zeznanie – niezależnie od tego, czy złożysz je sam,
czy zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane przez KAS – nie składaj PIT-OP.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.