Życzenia od czytelników dla Pisarek i Pisarzy

Wysłane z Wejherowa

W trudnym, pandemicznym czasie każdy gest sympatii jest na wagę złota. Podzielili się nim czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie, wysyłając życzenia do swoich ulubionych autorów i autorek książek. Pretekstem do akcji zorganizowanej przez wejherowskich bibliotekarzy był Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek, obchodzony 3 marca.

 

– W tym roku, jak i w większości roku ubiegłego, z oczywistych względów nasi czytelnicy nie mogli się spotykać w tradycyjnej formie ze swoimi ulubionymi autorami i autorkami – mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie, Ewelina Magdziarczyk-Plebanek. – Często słyszymy od naszych czytelników, że tym trudnym czasie to właśnie książka jest odskocznią od otaczającej nas, szarej, rzeczywistości. Jest ona owocem pracy literackiej twórców, którym chcieliśmy w ten sposób podziękować i podzielić się odrobiną ciepłych myśli.
Czytelnicy wejherowskiej książnicy zostali zaproszeni do nadsyłania drogą elektroniczną życzeń dla twórców. Bibliotekarze pogrupowali je i stworzyli okolicznościowe e-kartki, które rozesłali do autorów i autorów za pośrednictwem mediów społecznościowych. Odzew zarówno, z jednej, jak i z drugiej strony był bardzo pozytywny.
Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, na czele z moderatorką, panią Eweliną, napisali min.: „[Tym], których wielbimy, a którzy swymi książkami sprawiają, że żyjemy wielokrotnie i barwnie, życzymy weny i inspiracji, by nas zjadaczy chleba w anioły przemieniać”. Pani Karolina napisała: „Życzę wszystkim Pisarkom, by – niezależnie od gatunku, objętości i częstotliwości publikowania – książki budziły emocje. By bawiły lub wzruszały, by pozwalały oderwać się od rzeczywistości.”
Życzenia sprawiły wiele radości znanym i cenionym pisarzom. Katarzyna Bonda napisała, że czuje się zaszczycona i bardzo wzruszona. Filip Springer, z właściwym sobie humorem dodał „Bardzo dziękuję. Nawet własna żona nie złożyła mi życzeń z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarek i Pisarzy. Za to Wejherowo nie zawiodło!”
– Tak pozytywny odbiór ze strony autorów i autorek utwierdził nas w przekonaniu, że literatura może przynosić wiele wzruszeń i życzliwości, zwłaszcza w tym trudnym czasie. Dziękujemy bardzo naszym czytelniczkom i czytelnikom za udział w akcji, którą będziemy kontynuować w kolejnych latach – podsumowuje E. Magdziarczyk-Plebanek.
Z wszystkimi życzeniami można zapoznać się na profilu biblioteki w serwisie Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=BkdxWS5-hbg.

 

Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek został ustanowione w 1984 roku przez PEN Club (Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 w Londynie).
Jego celem jest promowanie literatury, oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Co roku, z tej okazji mają miejsce liczne spotkania autorskie, konferencje oraz wieczory literackie.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.