Oddano hołd Żołnierzom Wyklętym

1 marca w Wejherowie uczczono pamięć żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz powiatu i miasta Wejherowa, służb mundurowych, organizacji, instytucji oraz młodzież ze szkoły mundurowej w Redzie.

 

Obchody święta Żołnierzy Wyklętych ze względu na pandemię koronawirusa miały skromny charakter. Jednak w godny sposób upamiętniono tych, którzy po wojnie w okresie lat stalinowskich oddali życie za Ojczyznę, nie ulegając władzy komunistycznej narzuconej Polsce. W kościele pw. Chrystusa Króla i Bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie odprawiono mszę świętą, podczas której ks. prałat Daniel Nowak przypomniał m.in. księdza Alfonsa Żurka, prefekta wejherowskich szkół, duszpasterza młodzieży. Ten niezłomny kapłan z kościoła pw. św. Stanisława Kostki w latach 50-tych został dotkliwie pobity i nigdy nie wrócił do zdrowia.
Po mszy złożono kwiaty i zapalono znicze pod Bramą Piaśnicką.
– Po raz kolejny mamy możliwość uczcić pamięć polskich żołnierzy, oficerów, działaczy politycznych i tych wszystkich, którzy w nierównej walce zdecydowali się trwać i walczyć z bronią w ręku za niepodległą Polskę po 1945 r. – mówiła starosta wejherowski Gabriela Lisius. – Historia tysięcy ludzi powinna być inspiracją dla nas wszystkich i budować naszą patriotyczną świadomość.
Na terenie powiatu wejherowskiego także działała powojenna partyzantka. Ich członkowie stawiali czynny opór obcej przemocy. Wśród nich był Dowódca Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” por. Augustyn Westphal, na grobie którego również złożono wiązanki kwiatów (zdjęcie powyżej). O tym zasłużonym mieszkańcu Wejherowa piszemy również na sąsiedniej stronie.

* * *

Upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych służy też wystawa, na którą zaprasza Stowarzyszenie Wspólnota Pokoleń w Wejherowie. W Domu im. św. Jana Pawła II obok Kolegiaty można obejrzeć ciekawe zdjęcia i opisy, przygotowane przez IPN w Gdańsku. Wystawę obejrzeli już m.in. żołnierze z wejherowskiej jednostki.

 

Święto Żołnierzy Wyklętych

1 marca 1951 roku w więzieniu Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Rakowieckiej w Warszawie od strzału w tył głowy zginął ppłk Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, ostatni dowódca IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Ta data została wybrana na święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowione w 2011 roku.
Większość ofiar stalinowskich zbrodni została zrehabilitowana w 1956 roku, ale nigdy nie ujawniono, gdzie znajdują się ciała zamordowanych ludzi. Szczątki nielicznych po latach odnaleziono.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.