Odszedł zawodnik i zasłużony trener

1 sierpnia br. grono przyjaciół i miłośników tenisa  pożegnało Brunona  Detlaffa, tenisistę i trenera, znanego w środowisku sportowym Wejherowa, Pomorza i kraju.

Urodzony w 1934 roku w Wejherowie, całe życie sportowe i zawodowe związał z wejherowskimi kortami tenisowymi.
B. Detlaff zaczynał jako chłopiec do podawania piłek. Dobrze zapowiadającą się karierę sportową przerwało powołanie do wojska i pięcioletnia przymusowa praca w kopalni węgla.
Był zawodnikiem wejherowskich klubów, które w latach 50., 60., i 70. prowadziły szkolenie i rozgrywki na kortach ( Start, Spójnia, Jantar, Gryf, WKT) a także gdańskiej Lechii. Startował w wielu turniejach i rozgrywkach ligowych a do największych sukcesów należy pokonanie wybrzeżowej czołówki tenisowej w Turnieju Budowniczych Polski Ludowej w 1952 roku w Gdańsku (w tamtym okresie były takie turnieje).
Przez 20 lat Brunon Detlaff był tenisowym mistrzem Wejherowa. Z czasem karierę sportową zamienił na pracę szkoleniową, trenując setki dzieci, młodzieży i dorosłych. Najbardziej znanym jego wychowankiem jest Lech Bieńkowski, wielokrotny mistrz Polski w tenisie, reprezentant Polski w Pucharze Davisa, aktualny administrator wejherowskich kortów.
Do wychowanków B. Detlaffa należy także jego syn Tomasz, były zawodnik Lechii Gdańsk.
Pracę zawodową na kortach jako gospodarz B. Detlaff rozpoczął w 1948 roku, a zakończył w 2001 roku. Wejherowskie korty swoją ogólnopolską renomę i popularność zawdzięczały „p. Bronkowi”, gdyż zawsze były znakomicie przygotowane i utrzymywane. Tę dobrą tradycję przekazał swojemu wychowankowi i następcy.
B. Detlaff za swoją wieloletnią działalność został wyróżniony Srebrną Odznaką Zrzeszenia Sportowego START (1969), Medalem „Zasłużony dla Polskiego Związku Tenisowego” (1984), Medalem „Zasłużony dla Ziemi Gdańskiej” (1986), Medalem „Zasłużony dla Wejherowa” (1989).

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.