Pomoc dla właścicieli zamkniętych lokali

Wejherowo zwolni gastronomię z opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt zaproponował częściowe zwolnienie przedsiębiorców z branży gastronomicznej z opłaty koncesyjnej w związku z zamkniętymi lokalami w wyniku rządowych obostrzeń. Wejherowscy przedsiębiorcy będą zwolnieni z jednej raty opłaty koncesyjnej za sprzedaż alkoholu i zamiast trzech rat w 2021 roku zapłacą dwie.

 

O swoim projekcie uchwały, który trafi pod obrady Rady Miasta, prezydent Krzysztof Hildebrandt poinformował podczas spotkania z dziennikarzami. Uchwała, którą prezydent Wejherowa przygotował i zaproponuje radnym, zwolni przedsiębiorców z jednej z trzech rat opłaty pobieranej za sprzedaż alkoholu spożywanego „na miejscu” w lokalu.
– Dotyczyć to będzie przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych w lokalu na terenie miasta Wejherowa, którzy zostaną zwolnieni z opłaty drugiej raty należnej za 2021 r. za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych – mówił prezydent Krzysztof Hildebrandt. – Z kolei przedsiębiorcy, którzy dokonali opłaty pełnej stawki za cały 2021 rok z góry, otrzymają zwrot równowartości jednej raty. Biorąc pod uwagę bardzo trudną sytuację przedsiębiorców tej branży uważam, że każda forma wsparcia będzie istotna i zasadna. Ze zwolnienia i zwrotu części opłaty w Wejherowie skorzysta 45. przedsiębiorców branży gastronomicznej.

Wsparcie
przedsiębiorców
Przypomnijmy, że do tej pory miasto udzieliło wsparcia przedsiębiorcom prowadzących działalność objętą czasowym ograniczeniem działalności wynikającym z rozporządzeń rządowych z powodu pandemii.
W marcu 2020 r., miasto zaproponowało dwie ulgi:
• Najemcom lokali użytkowych należących do miasta, którzy prowadzili działalność objętą czasowym ograniczeniem wynikającym z rozporządzeń rządowych, obniżono stawkę czynszu do 1 złotówki + VAT. W zdecydowanej większości z tej ulgi skorzystali przedsiębiorcy z branży gastronomicznej.
• Na wniosek przedsiębiorców prowadzących działalność gastronomiczną objętą zakazem, odroczono im płatność i rozłożono na raty lokalne podatki.

Ponownego wsparcia wejherowskim przedsiębiorcom tej branży miasto udzieliło w październiku 2020 r., kiedy decyzją rządu wstrzymana została stacjonarna działalność lokali gastronomicznych. Przedsiębiorcy wynajmujący lokale należące do miasta, na czas ograniczenia swojej działalności mogli i nadal mogą liczyć na obniżenie czynszu za najem lokalu do 1 zł + VAT. Ta pomoc jest wciąż kontynuowana.
W związku z obecną kryzysową sytuacją, jest przychylność władz miasta na odroczenie terminu płatności podatku od nieruchomości lub rozłożenia jej na raty.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.