Powiat Wejherowski w czołówce najlepszych samorządów

Powiat Wejherowski zajął ósme miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za 2020 rok w kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców, organizowanym przez Związek Powiatów Polskich. Tak wysoka lokata to efekt konsekwentnego i skutecznego działania oraz realizacji strategii rozwoju powiatu.

 

Powiat Wejherowski po raz czwarty znalazł się w pierwszej dziesiątce najbardziej rozwojowych samorządów powiatowych w Polsce. Prowadzony przez Związek Powiatów Polskich ranking jest najbardziej obiektywnym i wszechstronnym zestawieniem, oceniającym powiaty i gminy na wielu płaszczyznach samorządowej działalności.
– Bardzo się cieszę z zajętego miejsca, ponieważ ponownie znaleźliśmy się w ścisłej czołówce najlepiej rozwijających się samorządów w kraju, a co ważne, poprawiliśmy swoją pozycję o 2 miejsca w stosunku do ubiegłego roku – mówi Starosta Wejherowski Gabriela Lisius. – Powiat cały czas się rozwija, przed nami kolejne wyzwania, które wpłyną na poprawę jakości życia mieszkańców.
Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.
W rankingu samorządy oceniane są za aktywność i efektywność pracy na różnych płaszczyznach. Punktowane są m.in.: za wysokość pozyskanych środków zewnętrznych z budżetu unijnego lub państwowego i realizowane inwestycje, za działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, współpracę krajową i międzynarodową, czy działania promocyjne.
Na każdym z tych pól Powiat Wejherowski może pochwalić się osiągnięciami, czego dowodem jest ósme miejsce.

 

Inwestycje dla mieszkańców

W 2020 r. Powiat Wejherowski zrealizował szereg istotnych inwestycji infrastrukturalnych i społecznych, które wpłynęły na poprawę jakości życia mieszkańców, zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie powiatu, czy podniesienie poziomu szkolnictwa.
Najważniejsze z nich to:
• budowa Książnicy Profesora Gerarda Labudy,
• otwarcie Ogniska Wychowawczego w Rumi im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” w Rumi,
• otwarcie nowej biblioteki i pracowni chemicznej w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Rumi.
• remont ulicy Pomorskiej w Rumi,
• przebudowa ulicy Obwodowej w Redzie (trzy etapy),
• przebudowa ulicy Chłopskiej w Kębłowie,
• remont drogi Choczewo – Łętowo,
• remont drogi Kolkowo – Rybno na odcinku Kolkowo – Strzebielinek
• rozbudowa drogi Rumia – Łężyce – Gdynia na odcinku Łężyce – zjazd do Eko Doliny,
• kładka dla pieszych w Kniewie,
• budowa windy w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wejherowie.
Warto przypomnieć, że w poprzednich latach Powiat Wejherowski zajmował odpowiednio: 9. miejsce w edycji 2017 i 2018 oraz 10. miejsce w edycji 2019.

Więcej informacji na stronie internetowej:
https://powiatwejherowski.pl
oraz na facebook.com/powiatwejherowski
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.