Trzy nowe wystawy w Muzeum

Papierowska, Nastały, Tamkun

Starosta Wejherowski Gabriela Lisius oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zapraszają do zwiedzania trzech nowych wystaw. Po długiej przerwie, 1 lutego br. wejherowskie Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających.

 

W Pałacu przy ul. Zamkowej otwarto wystawę malarstwa pt. „Organiczność” (ilustracja poniżej). Autorską prezentowanych prac jest Marta Papierowska, absolwentka malarstwa i edukacji artystycznej na ASP w Gdańsku oraz PSP w Gdyni Orłowie. Jest laureatką konkursów graficznych, animacyjnych i malarskich. Jest też współorganizatorką Spichlerza Sztuki Wejherowo i właścicielką Galerii Sztuki w Oknie.
Drugą propozycją jest wystawa rzeźby, malarstwa i rysunku pt. „Kaszubski Remus ze Śmiechowa – Stanisław Nastały (1933-2019) życie i twórczość” (ilustracja poniżej). To pierwsza monograficzna wystawa prac artysty. Stanisław Nastały urodził i mieszkał w Wejherowie Śmiechowie, gdzie mieszkał przez całe życie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie, na kierunku rzeźba. Zawodowo był związany z Politechniką Gdańską. Pracował przy odbudowie, rekonstrukcji i konserwacji detalu architektonicznego zabytkowego Gdańska, brał udział w realizacji Pomnika Westerplatte. Uprawiał także malarstwo i rysunek.
Obie wystawy w Pałacu będą czynne do 30 czerwca 2021r. poniedziałki w godz. 9.00-21.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 9.00-15.00,
Trzecią wystawę w Muzum PiMK-P można oglądać w nowych wnętrzach Książnicy prof. Gerarda Labudy przy ulicy Zamkowej 2. Jest to wystawa malarstwa Macieja Tamkuna, zatytułowana „Wejherowo! Ciebie dziś opiewam” (ilustracja powyżej). Autor – historyk, teolog i pedagog, jest mieszkańcem Wejherowa, członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Ekspozycja składa się z trzech części: pierwsza zawiera obrazy wejherowskich kapliczek, druga przedstawiam kaszubskich królów – społeczników. Trzecią część stanowi zbiór prac związanych z Wejherowem i jego zasłużonymi mieszkańcami. Maciej Tamkun otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz nagrody regionalne i samorządowe.
Wystawa „Wejherowo! Ciebie dziś opiewam” będzie czynna do 15 czerwca br., od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00.
Aby obejrzeć wszystkie wystawy trzeba kupić bilet do Muzeum. Obowiązuje cennik: 10 zł – bilet normalny, 5 zł – ulgowy.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.