Ważna profilaktyka

1 sierpnia na wejherowskim runku, w specjalnie przystosowanym Tirze prowadzona była bezpłatna akcja mierzenia ciśnienia krwi. Wiele osób skorzystało z tej możliwości, a także z porad dotyczących profilaktyki schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Wejherowo znalazło się na trasie ogólnopolskiej kampanii „Ciśnienie na życie”.


Wejherowian nie trzeba było namawiać do zbadania ciśnienia, tym bardziej, że po przeprowadzeniu badania pielęgniarki omawiały wynik, a dodatkowo udzielały fachowych porad. Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 – 139/89 milimetrów słupa rtęci (mm Hg). Wszelkie odchylenia od tych wskaźników wymagają konsultacji z lekarzem.
– Regularne  pomiary ciśnienia krwi są podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także  szansą uniknięcia ciężkich powikłań, jakimi są tętniaki aorty czy zawał serca” – zauważa prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun kampanii „Ciśnienie na życie”.
Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że choroby układu naczyniowo-sercowego odpowiadają za 4 proc. zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.