Przywrócono zamknięte linie

Nowe połączenia autobusowe w powiecie

Od 1 stycznia 2021 r. na terenie powiatu wejherowskiego i puckiego uruchomionych zostanie kilkadziesiąt lokalnych połączeń autobusowych, które na przestrzeni ostatnich lat zostały zlikwidowane. Pieniądze na ten cel pochodzą z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych oraz od samorządów powiatowych.

 

Dzięki współpracy Powiatu Wejherowskiego, Powiatu Puckiego oraz PKS Gdynia S.A. pozyskano 3,6 mln zł z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na utrzymanie i przywrócenie połączeń w regionie. Łączny koszt projektu to 4 miliony złotych, 400 tys. zł dołożyły samorządy powiatu wejherowskiego i puckiego.
– Zwiększenie siatki połączeń autobusowych pozwoli mieszkańcom dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy oraz zapewni dostęp do jednostek edukacji, kultury czy ochrony zdrowia – mówi starosta wejherowski Gabriela Lisius.
Mieszkańcy powiatu wejherowskiego i puckiego zyskają 52 linie, co przełoży się na ponad 400 dodatkowych kursów. W ramach programu przywrócone zostaną linie autobusowe zapewniające dojazd do miejscowości gminnych, m.in. Szemud – Linia, Łęczyce – Gniewino czy Krokowa – Gniewino.
Autobusy zaczną dojeżdżać do miejscowości dotąd wykluczonych komunikacyjnie, np. Lubocino, Kaczyniec, Świecino, Parszkowo, Połchówko, Kaczkowo, Wysokie, Salino, Nawcz czy Rozłazino. Utworzone lub przywrócone ponownie zostaną połączenia w dni wolne i święta, w tym m.in. niedzielne kursy na odcinku Puck – Strzelno – Jastrzębia Góra – Władysławowo, Puck – Białogóra, Wejherowo – Leśniewo – Puck.
Zawarta umowa umożliwi również utrzymanie wszystkich dotychczasowych linii, funkcjonujących już wcześniej w ramach wsparcia z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
Informacje o szczegółowych rozkładach jazdy autobusów sukcesywnie pojawiać się będą na stronie internetowej przewoźnika, na przystankach w formie tabliczek oraz jako plakaty w autobusach spółki PKS Gdynia.
Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym. Instrument ten pozwala na dofinansowanie przywrócenia lokalnych połączeń autobusowych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.