Powiew Weny 2020

XV Konkurs literacki rozstrzygnięty

W piętnastej edycji Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny” pod patronatem prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta w kategorii prozy dorosłych główną nagrodę zdobył wejherowianin Krzysztof Szkurłatowski za opowiadanie „Biegnij, biegnij…”. Na konkurs, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Majkowskiego, nadesłano 55 prac, w tym 26 napisanych przez młodzież (do 19 roku życia).

 

Drugą nagrodę w kategorii prozy dorosłych autorów, za opowiadanie „O Adelaide, która wygrała z czasem, ale przegrała ze strachem” odebrała Daria Kaszubowska z Rąbu, natomiast trzecią nagrodę otrzymał Tomasz Magulski z Pętkowic za opowiadanie „Karma”.
W kategorii poezji dorosłych pierwsze miejsce zdobyła Małgorzata Borzeszkowska z Lęborka za wiersze „De/ka/meron”, „Liść” i „Strachy”. Drugą lokatę zajęła Hanna Makurat-Suzik z Gdańska, a trzecią – Aleksander Lewandowski z Wejherowa.
W kategorii młodzieży, gdzie forma literacka nie była określona, zwyciężyły poezje Oliwii Plichty z Gościcina pt. „Upadek Lucyfera”, „Moja jesień” i „Krwawy Baron”. Drugą nagrodę za opowiadanie „Mój Paryż” otrzymała Paulina Greń z Żarnowca, a trzecią za opowiadanie „Balladyna” Oliwia Lejman z Wejherowa.
Przyznano też dwa wyróżnienia: za opowiadanie „Strach. Opowieść Orfeusza” dla Julii Bieniek z Rumi oraz za opowiadanie „Wybór” Zuzannie Dębiec z Wejherowa.
* * *
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło na stronie internetowej wejherowskiej biblioteki w formie multimedialnej audycji. Relację wzbogacono prezentacją fragmentów nagrodzonych utworów w wykonaniu bibliotecznej grup teatralnych „Errata” i „Srebrna Nitka”.
– Forma uroczystości dowodzi, jak nietypowy był miniony rok naznaczony pandemią, która zmieniła wszystko – powiedziała Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.
Wysoko tegoroczny poziom konkursu ocenił pisarz i juror Daniel Odija, dla którego pozytywnym zaskoczeniem był fakt, iż w tak licznej grupie prac nadesłanych przez młodzież zwyciężyła poezja.
Zadowolenie z aktywności młodzieży w wejherowskim konkursie literackim, mimo tak trudnego okresu pandemicznego, wyraził wicestarosta wejherowski Jacek Thiel, który złożył gratulacje wszystkim nagrodzonym.
– Mam nadzieję, że przyznane nagrody i sam udział w konkursie będą dla Państwa zaczynem do dalszego rozwoju uzdolnień literackich, a w przyszłości kariery pisarskiej lub poetyckiej – powiedział prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, dziękując wszystkim za udział w literackiej rywalizacji i zapraszając do przyszłorocznej edycji konkursu literackiego „Powiew Weny”:
Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Ewelina Magdziarczyk-Plebanek oraz członkowie: Michał Jeliński, Piotr Schmandt, Daniel Odija i Krzysztof Powałka.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.