Ławka zakochanych

W wejherowskim parku pojawił się kolejny ciekawy obiekt. To „Ławeczka zakochanych”, kopia ławki, stojącej w parku w Chełmnie. W tym pięknym mieście w lipcu stanęła tablica z alfabetem kaszubskim i wizytówką miasta Wejherowa. Wszystko to z powodu przyjaźni i współpracy między dwoma miastami.

Tablicę umieszczoną na skwerku rozpoczynającym Park Pamięci i Tolerancji im. dr Rydygiera w Chełmnie odsłonił tego lata zastępca prezydenta Wejherowa,  Bogdan Tokłowicz. To miejsce nazwano „skwerkiem przyjaźni”. U nas stanęła ławka zakochanych. Piękne i zabytkowe Chełmno szczyci się przechowywanymi w kościele farnym relikwiami św. Walentego i promuje się jako „miasto zakochanych”.
Przyjaźń Chełmna z Wejherowem rozpoczęła się w styczniu 2012 r. od promocyjnej akcji Chełmińskich Walentynek, organizowanej w Centrum Handlowym „Kaszuby” w Wejherowie oraz przekazaniem przez Urząd Miasta w Chełmnie informacji na temat historycznych związków obu miast z rodziną Wejherów.
28 maja 2012 roku przedstawiciele Chełmna zostali zaproszeni do Wejherowa na uroczystą sesję Rady Miasta Wejherowa  podczas dorocznych Dni Jakuba. Podczas sesji Burmistrz Miasta przedstawił związki Wejherowa z Chełmnem.  
Współpracę, owocującą wzajemnymi wizytami, rozpoczęły najstarsze gimnazja w obu miastach. W przypadku Wejherowa jest to oczywiście Gimnazjum nr  1, którego uczniowie byli w Chełmnie wiosną br.

Co łączy Wejherowo z Chełmnem?

Wejherowo założone przez Jakuba Wejhera w 1643 r., otrzymało w 1650 r. prawa miejskie tj. prawo chełmińskie i była to ostatnia lokacja miasta na tym prawie  na Pomorzu.
Wojewodami  Chełmińskimi w latach 1466- 1793 byli członkowie z rodu Wejherów: Ernest (dziadek Jakuba), Jan Jakub Wejher (ojciec Jakuba) Melchior (stryj) oraz Mikołaj, brat założyciela Wejherowa. Drugi jego brat, Ludwik został pochowany w chełmińskim kościele pofranciszkańskim, a Magdalena Mortęska 1554 – 1631 (babcia cioteczna Jakuba Wejhera) pełniła funkcję ksieni chełmińskiego klasztoru benedyktynek.
W gotycko-renesansowym chełmińskim Ratuszu znajduje się Epitafium wojewody chełmińskiego Melchiora Wejhera.

1 komentarz
  1. Ynaowy mówi

    Super ta ławeczka no i sam pomysł.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.