Będą ciekawe spotkania w nowej siedzibie

Wejherowska Wspólnota Pokoleń

Od prawie trzech lat Stowarzyszenie Wejherowska Wspólnota Pokoleń organizuje ciekawe spotkania i wystawy, poświęcone współczesnej historii Polski i Pomorza, a także uroczystości z okazji ważnych rocznic. Obecnie w Domu św. Jana Pawła II na terenie parafii Trójcy Świętej w centrum Wejherowa można obejrzeć wystawę na temat tragicznych wydarzeń Grudnia’70.

 

Chociaż pandemia, w tym brak możliwości zapraszania młodzieży szkolnej, a także zmiany w samym stowarzyszeniu ograniczyły jego działalność, nie przerwano jej. Miniony rok był trudny dla wszystkich, także dla organizacji, zmuszonych ograniczyć swoją aktywność.
Wejherowska Wspólnota Pokoleń w 2020 roku, po różnych zawirowaniach organizacyjno-personalnych zmieniła skład zarządu oraz siedzibę organizacji. W poszukiwaniu nowego miejsca m.in. na przechowanie cennych zbiorów – książek i pamiątek – pomógł ks. prałat Tadeusz Reszka. Proboszcz parafii Trójcy Św., użyczył działaczom stowarzyszenia salę Domu św. Jana Pawła II. Tam właśnie można oglądać nie tylko wystawę o wydarzeniach w grudniu 1970 roku, ale różne pamiątki, zgromadzone przez członków Wspólnoty. W większości są to byli stoczniowcy, którzy uczestniczyli w strajkach i innego rodzaju protestach albo pracownicy innych dziedzin (np. oświaty) – działacze opozycji w czasach PRL.
– W ubiegłym roku, poza jego początkiem, nie mogliśmy organizować ciekawych spotkań, nie tylko dla uczniów. Nie mogliśmy jednak pominąć faktu okrągłej 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 roku oraz powstania NSZZ „Solidarność” – mówi Henryk Jarosz, przewodniczący Stowarzyszenia. – Pod koniec sierpnia 2020 roku zorganizowaliśmy uroczyste obchody tego jubileuszu, oczywiście z zachowaniem jak największego bezpieczeństwa w związku z pandemią.
Przypomnijmy, że w wejherowskiej Kolegiacie odprawiona została uroczysta msza św. z udziałem posłów, władz miasta i powiatu, a przede wszystkim działaczy „Solidarności”. Uczestnicy składali kwiaty i zapalali znicze pod tablicami na skwerze św. Jana Pawła II za kościołem, a następnie uroczystość przeniosła się na taras Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków (Muzeum PiMK-P).
– W przygotowaniach obchodów rocznicy bardzo pomogło nam wojsko i osobiście płk. Jacek Wieczorek. Własnymi samochodami żołnierze przywieźli nam do parku duże namioty – wspomina Edward Formela, wiceprzewodniczący Wspólnoty Pokoleń. – My, jako organizatorzy zabezpieczyliśmy środki do dezynfekcji i termometr do mierzenia temperatury uczestników. Takie były wymogi sanitarne z powodu zagrożenia koronawirusem.
Pan Edward podkreśla, że zarówno w sierpniu, jak i obecnie w przygotowanie wszelkich przedsięwzięć zaangażowany jest również Mieczysław Selin.
– Indywidualni mieszkańcy, w tym rodziny mogą obejrzeć naszą obecną wystawę i nawet od czasu do czasu przychodzą do nas – dodaje Henryk Jarosz. – My już skupiamy się na planowaniu dalszych zadań. W 2021 roku chcielibyśmy organizować m.in. prezentacje filmów oraz spotkania z ciekawymi ludźmi, nie tylko o tematyce historycznej, ale na przykład o przyrodzie czy ekologii. Chcielibyśmy współpracować ze szkołami i instytucjami, m.in. z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, z Urzędem Miejskim oraz Starostwem Powiatowym. Z naszej strony jest zapał, są chęci i pomysły. Pragniemy, żeby to miejsce zaczęło żyć, jeżeli tylko sytuacja sanitarno-epidemiologiczna na to pozwoli.

Zarząd Stowarzyszenia Wejherowska Wspólnota Pokoleń tworzą: Henryk Jarosz – przewodniczący, Jan Wojewski – wiceprzewodniczący, Edward Formela – skarbnik i Mieczysław Selin – członek Zarządu.
Biuro Wspólnoty mieści się w Centrum Organizacji Pozarządowych w Wejherowie przy ul. Hallera 1.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.