Wygrała piosenka „Wejherowski wietrzyk”

Finał II Ogólnopolskiego Konkursu

Magdalena Garbecka z Elbląga zwyciężyła w II Ogólnopolskim Konkursie na piosenkę o Wejherowie za skomponowanie muzyki do słów Jerzego Kozerskiego, mieszkańca Strzepcza w gminie Linia. W ten sposób powstała piosenka pt. „Wejherowski wietrzyk”.

 

Konkurs przebiegał dwuetapowo. Najpierw odbył się konkurs literacki na tekst piosenki pod patronatem prezydenta Wejherowa, którego głównym organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie. W kolejnym roku realizowany był konkurs kompozytorski do nagrodzonych tekstów literackich, który organizuje Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej pod patronatem starosty wejherowskiego.
– Miasto Wejherowo jako duchowa stolica Kaszub w pełni zasługuje na to, żeby było upamiętniane i promowane w piosence – powiedział Tomasz Fopke, dyrektor wejherowskiego Muzeum.
Na tegoroczny konkurs kompozytorski wpłynęło dziewięć prac, które oceniało jury w składzie: Anna Rocławska-Musiałczyk – przewodnicząca oraz członkowie – Aleksandra Janus i Tomasz Fopke.
– Komisja oceniając prace wzięła pod uwagę takie kryteria jak wartość oryginalna piosenek, podejście kompozytorów do warstwy tekstowej, dobór innych elementów muzycznych jak np. harmonika i rytmika, a także ogólny wyraz artystyczny utworu, w tym pomysł na piosenkę – wyjaśniła przewodnicząca komisji Anna Rocławska-Musiałczyk. – Napisanie piosenki nie jest takie łatwe, jakby mogło się wydawać, zwłaszcza gdy linię melodyczną trzeba dostosować do istniejącego już tekstu. Mam nadzieję, że zagoszczą w repertuarze dziecięcym i chóralnym, bo są wartościowe i na to zasługują.
Wyniki konkursu ogłosiła starostwa Gabriela Lisius składając jednocześnie gratulacje laureatom konkursu oraz osobom wyróżnionym.
– Dziękuję wszystkim za udział w konkursie, gronu sędziowskiemu za pracą nad oceną, a także wszystkim zaangażowanym w jego organizację – powiedziała starosta Gabriela Lisius.
Pani starosta wspólnie z prezydentem Wejherowa Krzysztofem Hildebrandtem zaprosili do udziału w kolejnej edycji konkursu.

 

Nagroda główna: Magdalena Garbecka za muzykę do utworu „Wejherowski wietrzyk” Jerzego Kozerskiego.
Drugie miejsce Anna Barszcz z Gdańska za muzykę do tekstu Jerzego Kozerskiego pt. „Hej, dziewczyny”.
Trzecie miejsce Filip Cieszyński z Gniewu za melodię do tekstu Krzysztofa Szkurłatowskiego pt. „Miasto z duszą”.
Wyróżnienie Wiesław Tyszer z Wejherowa oraz Piotr Orliński z Poznania.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.