Słuchowisko „Złote serce”

Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza na premierę

Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona”- mawiał Albert Einstein. To właśnie z myślą o pielęgnowaniu wyobraźni najmłodszych, zespół Wejherowskiego Centrum Kultury zrealizował słuchowisko „Złote serce” na podstawie tekstu Adama Szulca. Koordynacją artystyczną zajął się Sebastian Niewola, a w poszczególne postaci wcielili się pracownicy Wejherowskiego Centrum Kultury.

 

– Zasiadając przed ekranem telefonu, komputera, czy tabletu, dzieci wpatrują się w pojawiające się na nich obrazy. Niewiele pozostawia to miejsca wyobraźni, która jest niezwykle ważna w rozwoju młodych ludzi – mówi Adam Szulc – autor tekstu słuchowiska i kierownik działu promocji i marketingu WCK. – Kiedy jednak dziecko jest w stanie wysłuchać jakiejś opowieści, a nie od razu ją widzieć – rozwijają się w mózgu zupełnie inne połączenia. Rozwija się wyobraźnia.
Święta to dla wielu magiczny czas, który pozwala zatrzymać się w codziennym biegu i poświęcić czas na rodzinne słuchanie!
Ostatnie tygodnie w Filharmonii Kaszubskiej upływają w odseparowaniu od widzów. To skłoniło kreatywny zespół placówki do poszukiwania całkiem innej, ciekawej formy prezentu dla mieszkańców Wejherowa. Takiego upominku, który będzie można podarować, mimo zamknięcia Filharmonii.
Pomysł słuchowiska, początkowo krążył wokół nagrania „Opowieści Wigilijnej” Charlesa Dickensa, ale przerodził się w chęć stworzenia oryginalnego scenariusza, który zainteresuje i młodszych i starszych odbiorców.
Główną bohaterką jest 9-letnia Tosia. Pewnego dnia w pokoju dziewczynki pojawia się tajemnicza postać, którą okazuje się skrzat Świętego Mikołaja. Urho – takie imię nosi niespodziewany gość – zabiera Tosię w niezwykłą wyprawę w czasie. Pokazuje jej jedną postać z każdego miesiąca, której dziewczynka okazała pomoc, czy też zrobiła dla niej coś dobrego.
Historia Tosi pozwoli zrozumieć dzieciom, jak ważne są dobroć, współczucie i chęć niesienia pomocy. Pokaże im że czasami, by zrobić coś dobrego wystarczy rozglądać się wokół i być otwartym na drugiego człowieka.
Projekt został zrealizowany przez zespół Wejherowskiego Centrum Kultury. Do udziału został zaproszony również tajemniczy gość, którego słuchacze poznają przed samą premierą.

W ramach działań promujących wydarzenie przeprowadzono sesję fotograficzną, która w zabawny sposób przedstawia bohaterów opowieści. Przed obiektywem Karola Formeli, który wcielił się również w rolę narratora słuchowiska, stanęli członkowie zespołu WCK, grający poszczególne postaci.
– Nikt z nas nie jest dyplomowanym aktorem, a udział w tej realizacji dla wielu był prawdziwym wyzwaniem. Mamy jednak nadzieję, że efekt będzie satysfakcjonujący i spotka się z uznaniem słuchaczy. Bardzo chcielibyśmy umożliwić rodzinom spędzenie wspólnego czasu w klimacie tej niezwykłej świątecznej opowieści – mówi Monika Płomin – skrzat Urho, a na co dzień specjalista ds. promocji w Wejherowskim Centrum Kultury.

Premiera słuchowiska odbędzie się 21 grudnia o godz. 10.00 na stronie:
www.wck.org.pl
Emitowane będzie również na antenie Radia Norda.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.