W Luzinie, na ścianie jednego z budynków, powstanie mural o wyjątkowej wymowie. Będzie wyrażał solidarność z osobami chorującymi psychicznie. W ramach projektu, jego inicjatorzy zamierzają objąć specjalistycznym wsparciem doradczo-terapeutycznym 10 osób z gminy Luzino, które z powodu choroby psychicznej doświadczają stygmatyzacji i wykluczenia.
Każdego roku ponad jedna trzecia całej populacji cierpi na zaburzenia psychiczne. Problem jest szczególnie dotkliwy na wsiach i w małych miejscowościach ze względu na zjawisko stygmatyzacji osób chorujących psychicznie. Istnieją też trudności z dostaniem się do terapeuty, psychiatry, psychologa. Dodatkowo osoby cierpiące obawiają się „co ludzie/sąsiedzi powiedzą?”.
Z misją wspierania osób chorujących psychicznie w Luzinie zawiązała się Artystyczna Inicjatywa, dzięki ludziom pełnym pasji i chęci zmiany społecznej w jednej z największych wsi w Polsce. Pomysł zyskał uznanie Funduszu Inicjowania Rozwoju i teraz stara się o przyznanie grantu.
Aby uzyskać wsparcie finansowe inicjatorzy potrzebujemy wsparcia w postaci wpłat na tę zbiórkę i stworzenie wyjątkowego muralu w Luzinie. Mural wykona znany trójmiejski artysta Tuse. Angażowanie się w prace artystyczne stanowi remedium na wiele problemów naszych czasów. Szczególnie teraz nie zapominajmy o zdrowiu psychicznym.
Możesz wziąć udział w wyjątkowej zbiórce – tworzeniu muralu na rzecz solidarności z osobami chorującymi psychicznie w Luzinie.
Link do zbiórki:
https://zrzutka.pl/r9anmf
Więcej informacji na: https://luzino.eu/pl/mural-w-luzinie-trwa-zbiorka-pieniedzy/
Partnerami projektu są:
Stowarzyszenie Kaszubskie Centrum Edukacji „Vademecum”, Cafe Ambasador, Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie, Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Luzinie, Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego.
Kampania crowdfundingowa realizowana w ramach Konkursu Grantowego Fundusz Inicjowania Rozwoju, którego Partnerami Głównymi są POLPHARMA S.A. i LPP S.A, Partnerem – Farm Frites Poland S.A. a Operatorem Konkursu jest FIR UP FOUNDATION.