Kaszubski Spichlerz Pamięci

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie powstaje „Kaszubski Spichlerz Pamięci”. Jego celem jest stworzenie archiwum, w którym zgromadzone zostaną relacje najstarszego pokolenia mieszkańców Kaszub.

 

W wejherowskim muzeum odbyła się konferencja prasowa, podczas której omówiono zakończenie przedsięwzięcia promującego historię lokalną. Zwieńczeniem projektu było otwarcie wystawy outdoorowej.
– Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie od maja bieżącego roku realizowało projekt pn. „Kaszubski Spichlerz Pamięci”. Celem przedsięwzięcia było stworzenie archiwum gromadzącego relacje najstarszego pokolenia mieszkańców Kaszub. Znajdujemy się przed ekspozycją plenerową, prezentującą efekty tegorocznych nagrań, gdzie zaprezentowane są wybrane fragmenty relacji i sylwetki ich bohaterów – powiedział podczas spotkania Wicestarosta Wejherowski Jacek Thiel.
„Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski Program grantowy, który służy odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury. Program realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2009 r. Muzeum Historii Polski jest jego operatorem.
– Dziękuję osobom zaangażowanym w powstanie projektu, w tym patronom: Powiatowi Wejherowskiemu, Gminie Wejherowo i Gminie Żukowo, instytucjom partnerskim i mediom – powiedział Dyrektor MPiMKP w Wejherowie Tomasz Fopke.
Realizację projektu koordynował dr Andrzej Hoja. Inwestycja została dofinansowana z programu „Patriotyzm Jutra” w wysokości 44 tys. zł.
– Zapraszamy seniorów, mieszkańców Powiatu Wejherowskiego do dzielenia się zdjęciami i wspomnieniami ze swojego życia w naszym regionie, także w języku kaszubskim – mówił Wicestarosta Wejherowski Jacek Thiel.
Fragmenty opowieści, które zebrano i opracowano w ramach pierwszej części projektu dostępne są na stronie:
www.spichlerzkaszubski.pl

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.