Nowe wiaty rowerowe

W ramach Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego

Nowe wiaty rowerowe stanęły przy Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie przy Os. 1000-lecia PP. Gdy uczniowie „dziewiątki” powrócą do szkoły, będą mogli zostawiać rowery na stojakach pod dachem. Wiaty zostały wybudowane w ramach Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego. W sumie znalazły się tutaj zadaszone miejsca dla 72 rowerów.

 

Autorką projektu jest Lilianna Breen.
– Wniosek w ramach Budżetu Obywatelskiego zdobył 1384 głosy i został zaakceptowany do realizacji przez prezydenta Wejherowa. Cieszę się z realizacji tej ważnej i bardzo potrzebnej inwestycji, którą wyłoniony w drodze przetargu wykonawca – firma HYDRO MAG Sp. z o.o. wykonała za ponad 181 tysięcy zł brutto – wyjaśnił Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta miasta.
Najpierw na szkolnym terenie rozebrano nawierzchnię z płyt betonowych, a w to miejsce ułożono nową z kostki betonowej o grubości 8 cm. Na tak utwardzonym placu, otoczonym roślinami, wykonawca wybudował dwie otwarte wiaty rowerowe wraz ze stojakami na 26 rowerów każda, a także jedną zamykaną wiatę wraz ze stojakami na 20 rowerów. W sumie znalazły się tutaj zadaszone miejsca dla 72 rowerów.
Przy wiatach powstała też mała architektura, którą tworzy 5 ławek, duża donica kwiatowa, 2 kosze na odpady i trejaż. Wykonano również instalację monitoringu, co powinno zapewnić bezpieczeństwo pozostawionym w tym miejscu rowerom.
– Jestem bardzo zadowolona, że przy naszej szkole powstała wiata rowerowa, co jest zasługą przewodniczącej Rady Rodziców pani Lilianny Breen. Potrafiła tak zmobilizować rodziców, że chętnie i licznie wzięli udział w głosowaniu na ten projekt. Ogromne zainteresowanie cały czas wykazywały dzieci, które zostawiały swoje rowery w najróżniejszych miejscach, tworząc duży bałagan wokół szkoły – powiedziała Olga Tomaszewska, dyrektor SP nr 9.
Pomysłodawczyni projektu przypomniała, że jako dziecko chodziła do tej szkoły i już wówczas był problem, gdzie zostawić rower.
– Obecnie do SP 9 uczęszczają moje dwie córki i miały podobny problem – mówi Lilianna Breen. – Cieszymy się wszyscy, że wiaty zostały już zamontowane. Bardzo dziękuję władzom miasta w imieniu dzieci, rodziców i nauczycieli, za ten niezwykle ważny i potrzebny obiekt. Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali w głosowanie na ten projekt, bo jest to już drugi obiekt jaki udało się wybudować z Budżetu Obywatelskiego w „dziewiątce”.
Jak podkreśla inicjatorka tego projektu, Budżet Obywatelski spełnia wobec dzieci bardzo ważny cel wychowawczy: uczy je inicjatywy społecznej, zaangażowania i postawy obywatelskiej na rzecz innych. To dobra nauka na przyszłość.
* * *
Dodajmy, że przy Szkole Podstawowej nr 11 rozpoczyna się budowa wiaty na kilkadziesiąt rowerów i miasteczka ruchu drogowego, również w ramach Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego. Infrastruktura dla rowerów będzie się znajdowała przy trzech wejherowskich szkołach podstawowych: „ósemce”, „dziewiątce” i „jedenastce”.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.