Najtrudniejszy odcinek z Gdyni do Szemuda

Szybko powstaje Trasa Kaszubska

Trwa budowa Trasy Kaszubskiej. Główne prace drogowe na terenie naszego powiatu prowadzone są w gminach: Luzino, Łęczyce i Szemud. Elementy trasy powstają też w obrębie miasta Wejherowa (o rozpoczęciu budowy połaczenia ulic Strzelckiej i Sucharskiego pisalismy w poprzednim „Pulsie”). Wszystkie etapy inwestycji powinny się zakończyć w drugiej połowie 2021 roku, czyli za rok.

 

Dzięki tej trasie uda się odciążyć ostatni fragment Obwodnicy Trójmiasta oraz przebiegającą przez Rumię, Redę i Wejherowo drogę krajową nr 6. Drogowcy podkreślają, że budowa drogi ekspresowej S6 przyczyni się m.in. do: zwiększenia bezpieczeństwa ruchu, skrócenia czasu przejazdu, podniesienia komfortu podróżowania i dojazdu do nadmorskich kurortów, poprawy lokalnych połączeń oraz zmniejszenia uciążliwości komunikacyjnych (m.in. hałasu, zanieczyszczeń powietrza). W trakcie przeglądu robót na różnych odcinkach Trasy, przedstawiciel GDDKiA oraz wykonawcy przedstawili dziennikarzom postępy inwestycji. Na terenie gminy Szemud (skąd pochodzą zdjęcia) wykonawca zamierza zakończyć prace w listopadzie 2021 roku. Postęp prac jest satysfakcjonujący i jeżeli nie pojawią się nieprzewidywalne sytuacje, nie będzie opóźnień.
Na najdłuższym i najtrudniejszym odcinku z Gdyni do Szemuda powstaną 34 obiekty inżynierskie, w tym: mosty, estakady, 20 wiaduktów, 2 przejść podziemnych i kładki dla pieszych. Oprócz drogi ekspresowej zbudowanych zostanie ok. 12,2 km dróg lokalnych, ok. 15,3 km dróg dojazdowych do nieruchomości, ok. 1,3 km dróg służących obsłudze trasy. Podróżujący będą mogli skorzystać z dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych w pobliżu miejscowości Kamień. Wybudowano już częściowo nawierzchnię drogi ekspresowej, obiekty techniczne oraz np. łuk żelbetonowy dla migracji zwierząt.

 

Droga ekspresowa S6 odciąży ruchu na Obwodnicy Trójmiejskiej z której średnio na dobę korzysta 85 tys. pojazdów. Budowę 42 kilometrowej Trasy Kaszubskiej podzielono na trzy odcinki: Bożepole Wielkie (z węzłem) – Luzino (z węzłem), Luzino (bez węzła) – Szemud (z węzłem), Szemud (bez węzła) – Gdynia Wielki Kack (z węzłem).
Będzie to droga ekspresowa, dwujezdniowa po dwa pasy ruchu i pas awaryjny. Koszt to około półtora miliarda złotych. Inwestycja realizowana jest w systemie zaprojektuj i zbuduj, czyli wykonawcy w pierwszej kolejności zaprojektowali odcinek, a potem przystąpili do jego budowy.
Trasa Kaszubska ma też poprawić szybkość oraz dostępność transportową do Pomorza środkowego oraz połączenia drogowego Trójmiasto – Szczecin. Trasa znajduje się w korytarzu trasy Via Hanseatica. Poszczególne zadania tej inwestycji będą realizowane przez Firmę Budowlaną PORR S.A., PolAqua i Budimex.
W planach inwestycyjnych Trasy Kaszubskiej jest jeszcze budowa odcinka z Bożegopola Wielkiego do Lęborka, który powstać ma w ramach tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego.

 

URZĄD MIEJSKI W WEJHEROWIE INFORMUJE

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców związane z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa informujemy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia
9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1758) Urząd Miejski
w Wejherowie do odwołania wykonuje większość zadań w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów.

Aktualne informacje na temat funkcjonowania Urzędu Miejskiego
w Wejherowie dostępne są na stronach internetowych:
www.wejherowo.pl oraz www.bip.wejherowo.pl
oraz pod nr tel. 58 677-70-00 (Kancelaria Ogólna).

Lista spraw urzędowych, które mogą być załatwiane w sposób
elektroniczny za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług
Publicznych (ePUAP) znajduje się na stronie internetowej:
https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw
Dziękujemy za zrozumienie

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.