Kaszubi i Pomorze w walce z bolszewikami

Film zaprezentowano 11 Listopada

Wejherowskie Centrum Kultury zajęło się produkcją filmową, tworząc krótkometrażową produkcję historyczną, która posłuży jako materiał edukacyjny, przybliżający dzieciom i młodzieży udział mieszkańców Pomorza i Kaszub w Bitwie Warszawskiej. W Święto Niepodległości 11 Listopada w interenecie odbyła się premiera filmu „Kaszubi i Pomorze w walce z bolszewikami”.

 

Powyżej (oraz u dołu strony) kadry z filmu. Materiały WCK.
Powyżej (oraz u dołu strony) kadry z filmu.
Materiały WCK.

Realizacja tego wyjątkowego projektu, nie tylko historycznego, ale i artystycznego, możliwa była dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Film, który wyreżyserowała Jolanta Rożyńska, dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury, stanowić ma materiał edukacyjny, wspomagający pedagogów w nauczaniu wydarzeniu zwanym Cudem nad Wisłą.
Do współpracy Wejherowskie Centrum Kultury zaprosiło gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Ich pomoc i wkład w tę realizację były nieocenione. Nie do przecenienia był też udział Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Pułk Czarnieckiego z Wejherowa, Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, Grupy Rekonstrukcji Historycznej 147 Pułk Piechoty „Gwardia Twierdzy Boyen”, Stowarzyszenia Pomarenk z Jastarni oraz oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Jastarni.
Zdjęcia trwały zaledwie przez kilka wrześniowych dni. Z powodu epidemii sceny kręcone były z zachowaniem ostrożności i w trosce o bezpieczeństwo osób uczestniczących w przedsięwzięciu. Zespół WCK ma nadzieję, że film spotka się z uznaniem widzów, ale też wyrozumiałością, gdyż w większości w obsadzie znaleźli się amatorzy.
W ramach projektu odbyła się rekonstrukcja historyczna a także plener malarski. Zdjęcia realizowane były m.in. na plaży w Helu. Lokalni artyści, w tym członkowie Stowarzyszenia Artystów Plastyków „Pasja” w Wejherowie stworzyli prace, które miały ukazać walory naszego regionu. Oglądać je można obecnie przez szyby foyer Filharmonii Kaszubskiej.
Celem projektu było uświadomienie lokalnej społeczności (zwłaszcza dzieciom i młodzieży) jak bardzo w tę jedną z największych i najważniejszych bitew w historii Polski, zaangażowana była ludność cywilna. Film pokazuje zaangażowanie mieszkańców Pomorza, w tym kaszubskich rybaków, a także żołnierzy w to wydarzenie.
Dyrekcja i zespół Wejherowskiego Centrum Kultury dziękuje wszystkim osobom, które twórczo, organizacyjnie, czy technicznie przyczyniły się do realizacji projektu.

Film można zobaczyć na stronie WCK: https://wck.org.pl/e-filharmonia/opis/5430-film-kaszuby-i-pomorze-w-walce-z-bolszewikami.html

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.