Biennale Małej Formy Ceramicznej

Ogólnopolski Konkurs WCK

Niewielkie rozmiarem, ale za to o olbrzymich walorach estetycznych prace zgłoszono do zakończonego właśnie, zorganizowanego przez Wejherowskie Centrum Kultury, ogólnopolskiego konkursu Biennale Małej Formy Ceramicznej.

 

Grand Prix w kategorii „Mała forma ceramiczna” otrzymała praca Weroniki Lucińskiej - „Cube - Gold”.
Grand Prix w kategorii „Mała forma ceramiczna” otrzymała praca Weroniki Lucińskiej – „Cube – Gold”.

Ceramika wielu kojarzy się z naczyniami codziennego użytku – zastawą stołową, czy z ulubionym kubkiem do kawy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wśród ceramicznych wyrobów może się znajdować biżuteria, czy formy rzeźbiarskie. Aby przybliżyć tę wspaniałą sztukę szerszemu gronu publiczności, Wejherowskie Centrum Kultury zorganizowało ogólnopolski konkurs Biennale Małej Formy Ceramicznej.
Pomysł Katarzyny Olechnickiej-Śliwińskiej,
znakomitego ceramika, instruktora tej dziedziny w Wejherowskim Centrum Kultury spotkał się z szerokim odzewem wśród artystów. Na konkurs nadesłano wiele ciekawych prac.
Jury w skład którego weszli: mgr Alicja Buławka -Fankidejska – asystent w Pracowni Ceramiki Artystycznej na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; dr hab. Katarzyna Handzlik-Bąk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także profesor ASP, dr hab. Stanisław Brach, kierujący Pracownią Ceramiki na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie stanęło przed nie lada wyzwaniem. Nagrody przyznawano w trzech kategoriach: biżuterii, formy użytkowej i formy rzeźbiarskiej.
Komisja konkursowa zdecydowała się przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Nagrodę Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie – Grand Prix w kategorii „Mała forma ceramiczna” otrzymała praca Weroniki Lucińskiej „Cube – Gold”. Pierwszą nagrodę w kategorii biżuteria – „Medal Pracowitości” Jolanty Szymanowskiej. W kategorii forma użytkowa nagrodzono ex-aequo dwie prace: „Cukiernicę” Aleksandry Czoski i „Filiżanki z Asyżu” Filipa Brzyskiego. W kategorii forma rzeźbiarska nagrodzono rzeźbę „Przez dotyk” Marty Koguc.
Komisja przyznała także wyróżnienia honorowe – w kategorii forma użytkowa dla pracy „Insekty” Mariki Bider, a w kategorii forma rzeźbiarska dla „Nieśmiałego słonia w wysokiej trawie” Dawida Żyndy.
Niestety, ze względu na pandemiczne obostrzenia nie odbyła się gala podsumowująca konkurs. Wyniki konkursu ogłoszono podczas specjalnej transmisji online. Również pokonkursowa wystawa w galerii Filharmonii Kaszubskiej, ze względu na zamknięcie instytucji kultury – nie będzie dostępna dla w tradycyjnej formie.
Na stronie internetowej Wejherowskiego Centrum Kultury, w zakładce E-filharmonia zamieszczane są filmy z cyklu „Mamy czas”. Ostatni z nich opowiada o pokonkursowej wystawie i prezentuje zgłoszone prace. To jedynie namiastka prawdziwego obcowania ze sztuką, ale pozwoli przyjrzeć się małym dziełom i zobaczyć, jak zachwycające rzeczy powstają z ceramiki.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.