Ojciec Grzegorz Gdański zasłużony dla miasta

W Wejherowie uhonorowano pierwszego gwardiana klasztoru

Na ścianie budynku Klasztoru Franciszkanów w Wejherowie zawisła tablica poświęcona o. Grzegorzowi Gdańskiemu OFM, założycielowi wejherowskiej wspólnoty zakonnej. Jego postać i życie związane jest z historią powstającej w XVII w. Wejherowskiej Woli.

 

Fot. Starostwo w Wejherowie
Fot. Starostwo w Wejherowie

30 października br. starosta wejherowski Gabriela Lisius oraz gwardian Klasztoru Franciszkanów w Wejherowie o. Joel Kokott OFM, uroczyście odsłonili tablicę pamiątkową dedykowaną pierwszemu gwardianowi wejherowskiej wspólnoty franciszkańskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz oraz zakonu oo. Franciszkanów, a także zaproszeni goście. Aktu poświęcenia tablicy pamięci o. Grzegorza Gdańskiego dokonał o. Filemon Janka OFM, wikariusz Zakonu Braci Mniejszych w Poznaniu, która obejmuje swym zasięgiem Pomorze.
Po części oficjalnej, we wnętrzu kościoła pw. św. Anny, przypomniano historię życia zakonnika. Jego losy zebranym przedstawiła starosta Gabriela Lisius.
Reformata przybył do Wejherowa w 1647 r. na zaproszenie m.in. Jakuba Wejhera, by stworzyć nową placówkę zakonną. Jego pierwsze lata pobytu w mieście ściśle związane były z nadzorowaniem budowy świątyni klasztornej, kościoła św. Anny, przyklasztornej szkoły dla młodzieży katolickiej i luterańskiej oraz sprawowaniem funkcji gwardiana. Wraz z upływem lat o. Grzegorz coraz bardziej angażował się w rozwój Wejherowa, życie społeczne miasta i sprawy mieszkańców.
Równolegle, tj. pomiędzy 1648 r. a 1653 r. był administratorem parafii Trójcy Świętej, ufundowanej przez Jakuba Wejhera jako akt wdzięczności za ocalenie w bitwie pod Białą. Zakonnik odegrał też kluczową rolę w obronie zamku w Pucku przed Szwedami. Odwiedzając wielokrotnie miasto odkrył spisek komendanta załogi i udaremnił go zawiadamiając oficerów wiernych królowi Janowi Kazimierzowi, którzy doprowadzili do aresztowania zdrajców.
Podczas wystąpienia starosta zwróciła także uwagę na działalność pisarską zakonnika, która stanowi cenne źródło informacji na temat historii powstania Wejherowa i klasztoru, osoby Jakuba Wejhera oraz istotnych wydarzeń społecznych, religijnych i politycznych w tamtym czasie.
– Dzisiaj z dumą i wdzięcznością uznajemy o. Grzegorza Gdańskiego za Ojca naszej ponadparafialnej wspólnoty z ośrodkiem klasztornym i Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Wejherowie, z Kalwarią Wejherowską i Cudownym Obrazem Matki Bożej Wejherowskiej. Ojca wspólnoty, która spaja i buduje naszą lokalną społeczność w wymiarze religijnym i kulturowym. Ojca wspólnoty, która z biegiem lat w procesie demokratyzacji i budowy społeczeństwa obywatelskiego stanowi współcześnie wspólnotę mieszkańców i wspólnotę administracyjno-samorządową Powiatu Wejherowskiego – powiedziała starosta wejherowski Gabriela Lisius.
Ostatnim punktem uroczystości była msza św. odprawiona w intencji o. Grzegorza Gdańskiego, franciszkanina, obrońcy wartości wiary, kronikarza Wejherowa i człowieka mającego wpływ na rozwój Grodu Wejhera w pierwszych latach jego istnienia.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.