Kaszubska Nagroda Literacka dla prof. Adama Ryszarda Sikory

Laureatem Kaszubskiej Nagrody Literackiej został wejherowianin, prof. dr hab. Adam Ryszard Sikora OFM.

 

Laureatami tegorocznej, trzeciej już Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza zostali: Izabela Morska za książkę „Znikanie”, prof. Józef Borzyszkowski i prof. Cezary Obracht-Prondzyński za „Historię Kaszubów w dziejach Pomorza” tom III-V oraz prof. Zenon Ciesielski za Całokształt Twórczości 2019.
Organizację Kaszubskiej Nagrody Literackiej od jej powołania prowadzi Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Fundatorem Nagrody, która wynosi 15 tys. zł. brutto. jest Marszałek Województwa Pomorskiego.
Laureatami pierwszych edycji Kaszubskiej Nagrody Literackiej byli: Stanisław Janke (2018 r.) oraz Krystyna Lewna (2019 r.).

 

Franciszkanin o. prof. dr hab. Adam R. Sikora jest profesorem zwyczajnym Zakładu Teologii Historycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, członkiem Rady Wydziału.
Urodził się 2 października 1955 r. w Wejherowie, gdzie się wychowywał, jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 5 oraz I LO im. Króla Jana III Sobieskiego.
Autor siedmiu książek i ok. 80 artykułów naukowych, a także redaktor dwóch monografii. W 2010 został powołany do Rady Naukowej Kongresu Teologów Polskich.
O. prof Adam R. Sikora jest inicjatorem kaszubskich Verba Sacra, podczas których od 2004 roku prezentowane są teksty biblijne po kaszubsku w jego tłumaczeniu. Z tej okazji oj. prof. A. Sikora gości co roku w wejherowskiej Kolegiacie podczas kolejnych wydarzeń Verba Sacra.
W latach 1997–2003 był prowincjałem Prowincji św. Franciszka z Asyżu. Za jego kadencji, 6 czerwca 1999 w Sopocie, papież Jan Paweł II koronował Obraz MB Wejherowskiej.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.