Pomorzanie uciekają z miast

Pod względem demograficznym miniony rok był fatalny dla województwa pomorskiego. W niemal połowie pomorskich gmin spadła liczba ludności. Z odmienną tendencją mieliśmy do czynienia w powiecie wejherowskim. Mieszkańców ubyło jedynie w gminie Choczewo, natomiast w pozostałych wzrosła.

Wyludniają się takie miasta, jak Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Tczew, Człuchów, Chojnice, Malbork, Lębork, Puck, Starogard Gdański, Łeba, Krynica Morska, Jastarnia czy Hel. Przybywa tymczasem ludności w Wejherowie.
Z opublikowanych niedawno danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż proces ucieczki mieszkańców odbywa się przede wszystkim kosztem największych miast na Pomorzu, ale nie tylko.

Trzecie miejsce
W gminach wiejskich tendencja ta nie jest bardzo zauważalna. W niektórych mamy do czynienia z niezwykle dynamicznym przyrostem.
Na koniec 2012 roku powiat wejherowski liczył 203 862 mieszkańców, w tym 102 856 kobiet oraz 101 006 mężczyzn. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba ludności wzrosła o 2232 osoby (1,11 proc.). Lepszymi wskaźnikami mogą pochwalić się jedynie powiaty: gdański (wzrost o 2,23 proc.) oraz kartuski (1,43 proc.).

ATRAKCYJNE WEJHEROWO
Wejherowo to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. Ludzie chcą tutaj żyć, mieszkać i osiedlać się. Tylko trzy inne miasta województwa pomorskiego (Pruszcz Gdański, Reda i Rumia) odnotowały przyrost liczby mieszkańców. W samym Wejherowie mieszka obecnie więcej osób aniżeli na terenie całego powiatu nowodworskiego czy sztumskiego oraz niemal tyle samo, ile w powiecie człuchowskim.
Ludności przybywa z roku na rok, chociaż przyrost naturalny nie należy wcale do najwyższych. A to oznacza, że Wejherowo wybiera coraz więcej ludzi jako stałe miejsce zamieszkania, z szansą na rozwój zawodowy i osobisty. Miasto staje się atrakcyjnym i pożądanym miejscem na pobyt stały.

PONAD 50 TYSIĘCY MIESZKAŃCÓW
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2012 roku Wejherowo było stałym miejscem zamieszkiwania dla 50 375 osób. To wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 230 osób (0,46 proc).
Na Pomorzu najbardziej dynamicznie rozwijała się gmina wiejska Pruszcz Gdański (wskaźnik wzrostu 4,96 proc). Do czołówki należały ponadto gminy Kosakowo (3,66 proc.), Żukowo (2,99 proc.), Smołdzino (2,54 proc.), gmina Wejherowo (2,42 proc.), Kolbudy (2,29 proc.), gmina wiejska Starogard Gdański (2,21 proc.), Szemud (2,16 proc.) i Reda (2,04 proc.).

WALORÓW NIE BRAKUJE
– Wejherowo to miasto, które dzięki swojej dogodnej lokalizacji oraz walorom turystycznym jest świetnym miejscem do zamieszkania, jak i rozwinięcia działalności swojej firmy. Bliskość milionowej aglomeracji, droga krajowa nr 6, linia Szybkiej Kolei Miejskiej i dostępność terenów inwestycyjnych świadczą o wysokim potencjale gospodarczym – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. – Z kolei otoczenie lasów i terenów zielonych pozwala na relaks i wypoczynek. Na atrakcyjność Wejherowa wpływ mają również dbałość o bezpieczeństwo, rozbudowana infrastruktura techniczna oraz dobrze rozwinięta oświata wraz z obiektami rekreacyjno-sportowymi. Dzięki temu, iż miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmuje 98 proc. powierzchni miasta, inwestowanie odbywa się na jasno określonych zasadach.

CORAZ MNIEJ LUDNOŚCI
Generalnie miasta wyludniają się.
Prawdziwy exodus przeżywa Słupsk. W ciągu ostatniego roku miasto straciło aż 693 mieszkańców. Ludność Sopotu skurczyła się o 367 osób, Starogardu Gdańskiego o 293, Gdyni o 213, Helu o 123, Lęborka o 119, Kartuz o 115, zaś Gdańska o 90.
Polacy coraz częściej wybierają mniejsze miasta zamiast większych, a najchętniej budują domy poza miastami.

MAŁE JEST PIĘKNE I …WYGODNE
Ekonomiści podkreślają, że mniejsze miasta potrafią zachęcić do życia i osiedlenia z kilku powodów. Nikt nie traci tu wielu godzin na dojazd do pracy i stanie w korkach. Wszędzie można dotrzeć w miarę szybko piechotą albo miejską komunikacją. Wejherowo oferuje ponadto wysoki standard życia.

NIECO Więcej chłopców
Prognozy dla Wejherowa są bardzo dobre, a jako ciekawostkę można podać, że w 2012 roku w Wejherowie przyszło na świat 658 bobasów, ze znaczną przewagą płci brzydkiej (346 chłopców i 312 dziewczynek).  
W ubiegłym roku zmarło 458 osób, w tym 244 mężczyzn i 214 kobiet.
Ryszard Wenta

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.