Rybaczenie na obrazach

W siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kaszubskiej w Wejherowie odbył się wernisaż międzynarodowej wystawy malarskiej pt. „Rybaczenie”.

Wystawę otworzyła dyrektor biblioteki Danuta Balcerowicz. Na wernisażu obecni byli twórcy prac, w tym Longina Wysocka i Krystyna Jendykiewicz z wejherowskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków „Pasja”, a także Elżbieta Żołyniak – opiekun wystawy.

Ekspozycja powstała we współpracy ze Słupskim Ośrodkiem Kultury oraz wspomnianym stowarzyszeniem. Można ją oglądać do 8 sierpnia na I piętrze biblioteki. Prezentowane są tam prace twórców z Polski, Węgier, Rosji, Białorusi, Portugalii, Finlandii, Francji, Włoch i Holandii, powstałe podczas Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Fotograficznego „Rybaczenie”. Tematyka prac obejmuje życie ludzi od zawsze związanych z morzem wpisane w krajobraz wiosek rybackich. Ujęte w ten sposób Pomorze jeszcze raz objawiło swoje walory krajobrazowe i turystyczne.
W języku kaszubskim „rybaczenie” odnosi się nie tylko do rybołówstwa, ma znacznie szerszy wydźwięk. To sposób na życie ludzi, którzy utrzymują się z morza i których całe życie toczy się wokół wody. Różnorodne techniki malarskie i artystyczne spojrzenie na ten sam temat pozwoliło na ujęcie go w sposób nieszablonowy, często zaskakujący.
Zarówno obrazy przedstawiające tylko fragmenty życia, jak i te starające się ukazać je w szerszym kontekście pozwalają zadumać się nad tym, co tak naprawdę oznacza życie w bliskości z morzem. Krajobrazy, kołyszące się na wodzie kutry, wiatr oraz bogactwo fauny i flory morskiej zachwycają formą i treścią. Naprawdę warto poświęcić chwilę i wybrać się na wystawę „Rybaczenie”.
Katarzyna Rafałko

Powiew Weny po raz ósmy Przyszłość Pomorza

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie organizuje VIII  Edycję Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny” pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta.
Tematem tegorocznego konkursu jest „Pomorze za setki i tysiące lat…” a mottem cytat Davida Mitchella z książki „Atlas Chmur”: Czas jest tempem, w którym znika przeszłość….
Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do autorów mieszkających na terenie województwa pomorskiego. Rozgrywany jest w kategorii prozy i poezji w dwóch grupach wiekowych: „A” – od 16 do l9 lat oraz „B” – powyżej 20 lat. W kategorii prozy należy przesłać opowiadanie lub dziennik o objętości do 10 stron standardowego maszynopisu, a w kategorii poezji 3 utwory. Prace należy dostarczyć lub przesłać w terminie do 14 października 2013 roku w 3 egzemplarzach maszynopisu oraz dodatkowo na płycie CD.
Adres: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Wejherowo ul. Kaszubska 14, z dopiskiem : „Powiew Weny ”.
Komisji konkursowej przewodniczy zastępca prezydenta miasta Bogdan Tokłowicz, a w jej skład  wchodzą: Jan Plata-Przechlewski – polonista, członek Gdańskiego Klubu Fantastyki, Danuta Balcerowicz – dyrektor biblioteki, polonista, Henryk Połchowski – dziennikarz, pisarz i poeta, Ewelina Magdziarczyk-Plebanek – teatrolog, kulturoznawca i bibliotekarz oraz Krzysztof Powałka (sekretarz konkursu). Nagrody funduje Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.
Więcej na stronie www.biblioteka.wejherowo.pl

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.