Film i nauczyciel nagrodzeni

Na międzynarodowym festiwalu

Polski film „Nieletni inżynierowie” oraz jego główny bohater – Ignacy Rejmak, nauczyciel fizyki w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie („Elektryk”) zostali nagrodzeni na na Satisfied Eye International Film Festival w Wielkiej Brytanii. Gratulujemy!

Ignacy Rejmak i Przemysław Rojewski na boisku wejherowskiego „Elektryka”.
Ignacy Rejmak i Przemysław Rojewski na boisku wejherowskiego „Elektryka”.

Film o polskiej szkole i uczniach, a także polski nauczyciel zachwycili Wielką Brytanię i zdobyli nagrody w przededniu Dnia Edukacji Narodowej. Film został wprawdzie powstawał przez kilka lat w nieistniejącym już Gimnazjum w Lęborku, ale jego bohater, niezwykły nauczyciel z pasją – Ignacy Rejmak uczy obecnie fizyki w wejherowskim „Elektryku”.
Latem tego roku wspólnie z drugim nauczycielem tego przedmiotu Przemysławem Rojewskim brali udział w nagraniach, o których pisaliśmy w „Pulsie Wejherowa” 10 września br. Z udziałem wejherowskich nauczycieli, w najlepszej w Polsce pracowni fizyki (tak ją ocenili twórcy z Warszawy) w PZS nr 2 w Wejherowie nagrywano doświadczenia dla szkół.
Wracając do nagrodzonego filmu „Nieletni inżynierowie”, uznanego na wspomnianym festiwalu za najlepszy film dokumentalny, dokument pokazuje, jak spotkanie na swojej drodze odpowiednich osoby może wpłynąć na życie nastolatków i o tym, jak dorosły – pełen charyzmy nauczyciel może zmienić się pod wpływem uczniów. To historia przemiany, odkrywania pasji i zdobywania wiedzy. „Nieletni inżynierowie” jest pełnym humoru i refleksji portretem współczesnej młodzieży. Reżyserkami filmu „Nieletni inżynierowie” są Aleksandra Skowron i Hanna Polak (nominowana do Oscara). Muzykę napisała sam Jan A.P. Kaczmarek, zdobywca Oscara.
Nagradzając Ignacego Rejmaka (wyjątkowo, gdyż festiwalowe nagrody są przyznawane filmom albo twórcom), szef festiwalu Chris Hastings, określił go nauczycielem, jakiego chyba każdy chciałby mieć.
– Jest po prostu wspaniałą osobą w sensie rozumienia tego, czego potrzebują młodzi ludzie. Tego, że chcą być odbierani jak dorośli, a nie traktowani z góry. Nie mogliśmy nagrodzić nikogo innego niż Ignacego Rejmaka – powiedział Chris Hastings.
W ciągu zaledwie miesiąca od premiery światowej na Zlin International Film Festival „Nieletni inżynierowie”, oprócz wspomnianych dwóch nagród Satisfied Eye International Film Festival, dokument zdobył także nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego Delco Film Festival w USA. Od 22 listopada będzie można go oglądać na Polish Film Festival w Los Angeles.
Koproducentami filmu są Mediolia, TVP, Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Film zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.