Nowe zabiegi nieoperacyjnej naprawy zastawek serca

W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie

W Pracowni Kardiologii Inwazyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w szpitalu w Wejherowie, po raz pierwszy wykonano dwa zabiegi przezskórnej naprawy zastawki mitralnej systemem MitraClip. Pacjenci szpitala – 76-letni mężczyzna i 81-letnia kobieta czują się dobrze.

 

– Zabieg polega na przezskórnym i przeznaczyniowym (po nakłuciu żyły w pachwinie) wprowadzeniu do serca specjalnie zaprojektowanej zapinki, która uszczelnia niedomykalną zastawkę mitralną – tłumaczy dr n. med. Łukasz Lewicki, kierownik Pracowni Kardiologii Inwazyjnej. – Kontrola w trakcie procedury jest prowadzona za pomocą zaawanasowanych technik obrazowania, w tym nowoczesnej echokardiografii trójwymiarowej.
– Zabiegi te stanowią kolejny element uzupełniający kompleksową opiekę nad pacjentem z ciężką niewydolnością serca – mówi dr hab. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.
Zabiegi wykonał zespół lekarzy w składzie: Łukasz Lewicki, Maciej Karwowski, Sebastian Liedtke, Katarzyna Kosmalska oraz pielęgniarek: Grażyny Milewskiej, Beaty Wojtyły i Ewy Kurek, a także techników: Anny Kaczmarek i Marcina Więckowskiego. Procedury wykonano pod nadzorem miejscowych kardiochirurgów: Krzysztofa Jarmoszewicza i Łukasza Jaworskiego oraz ekspertów z Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie: dr. hab. Jerzego Pręgowskiego oraz prof. Piotra Szymańskiego.
Fot. Szpitale Pomorskie

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.