Rekonstrukcja historyczna i film

Kaszubi walczyli z bolszewikami

Przybliżyć historię, pobudzić patriotyzm, a także zachęcić do samodzielnego zgłębiania dawnych losów ma realizowany przez Wejherowskie Centrum Kultury projekt „Kaszuby i Pomorze w walce z bolszewikami” pielęgnujący pamięć o udziale lokalnej pomorskiej społeczności w Bitwie Warszawskiej.

Wejherowskie Centrum Kultury kontynuuje nurt projektów historyczno-patriotycznych. W 2018 roku brało udział w pielęgnowaniu setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości, w 2019 roku trwały przygotowania do rocznicy – Zaślubin Polski z Morzem, (2020r.), a w samym 2020 roku zaangażowane jest w pielęgnowanie pamięci o Bitwie Warszawskiej – nazywanej też Cudem nad Wisłą. Powstał projekt „Kaszuby i Pomorze w walce z bolszewikami”, dofinansowany w ramach Programu „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920” ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2020.
Koalicjantami projektu zostali: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Gdańsku oraz Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy.
Projekt ma przybliżyć udział i zaangażowanie Kaszubów w Bitwę Warszawską 1920. Zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej. zadecydowało o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed komunizmem, zmieniło bieg historii, wyzwoliło radość, dumę i jedność narodową.
Głównym elementem przedsięwzięcia była plenerowa rekonstrukcja historyczna ukazująca wydarzenia sprzed stu lat, przedstawiająca historie, postaci, ale przede wszystkim niezłomny charakter ludzi Kaszub i Pomorza. Ukazano heroiczne postawy żołnierzy oraz ludności cywilnej – choćby rybaków, którzy swymi łodziami transportowali broń.
Ze względu na obostrzenia sanitarne rekonstrukcja odbywała się bez udziału publiczności. Na jej podstawie powstanie natomiast krótkometrażowy film fabularny, stanowiący znakomity materiał edukacyjny dla szkół i instytucji kulturalno-oświatowych.
Realizacji filmu towarzyszył plener malarski. Lokalni artyści tworzyli obrazy ukazujące sceny batalistyczne, portrety i pejzaże. Zwieńczeniem pleneru będzie wystawa pt. „Nasza, kaszubsko-pomorska Niepodległa” w Filharmonii Kaszubskiej. Obrazy wykorzystane zostaną również jako element gier edukacyjnych.
– Wejherowskie Centrum Kultury planuje również stworzenie szeregu zagadek tematycznych, które pozwolą w atrakcyjny sposób poszerzyć swoją wiedzę historyczną – informuje Adam Szulc kierownik działu marketingu i promocji Wejherowskiego Centrum Kultury. – Materiały ukazujące historię naszych przodków mają wzmocnić więź międzypokoleniową z regionem, zbudować poczucie wspólnoty i przynależności do Małej Ojczyzny. Mają też pielęgnować pamięć o naszej historii i bohaterach. Marszałek Piłsudski twierdził, że „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.