Izolacja i kwarantanna tematem filmów

Kolejna nagroda dla Mariusza Wirskiego

O sukcesach Mariusza Wirskiego, reżysera filmowego z Wejherowa pisaliśmy już w „Pulsie Wejherowa” kilkakrotnie. Tymczasem kolejny film dokumentalny tego autora pt. „2020. A Diary of Isolation” (polski tytuł to „2020. Dziennik izolacji”) zdobył uznanie i nagrody na międzynarodowym festiwalu. Inny film tego reżysera również odniósł sukces.

Krótkometrażowy „2020. Dziennik izolacji” został zrealizowany od marca do czerwca 2020 roku na południu Wielkiej Brytanii. Jest to intymna rejestracja czasu izolacji, spowodowanej pandemią, w domu reżysera. Kamera skupia się na detalach życia, a codzienne rytuały zyskują nowy wymiar. Reżyser dokumentuje pozornie opuszczone miasto i ukazuje jak wyglądałby świat, w którym ludzkość wyginęła.
Film wyreżyserował Mariusz Wirski, a za scenariusz i produkcję odpowiadał razem z Wandą Dittrich. Na międzynarodowym festiwalu Rome Independent Prisma Film Awards, ten obraz zdobył nagrodę za Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny (Best Short Doc), a był nominowany w 4 innych kategoriach. Zakwalifikował się także na wrześniową edycję festiwalu The Lift-Off Sessions, organizowanego przez brytyjskie Pinewood Studios.
Inny film M. Wirskiego, krótka fabuła opowiadająca o społecznych następstwach kwarantanny, pt. „Quarantine” była prezentowana na festiwalu Kameralne Lato w Radomiu, The Lift-Off Sessions oraz w międzynarodowej kolekcji Corona? Shut Down! w Koeln.

 

Tegoroczne produkcje to kolejne prace grupy MWM Art Film, powstałej w 2008 roku w Trójmieście i stworzonej przez Wandę Dittrich, Mariusza Wirskiego i Mariusza Hybiaka oraz twórcę audiowizualnego z Warszawy, Piotra Zarzyckiego.
Dotychczasowy dorobek Mariusza Wirskiego oraz MWM Art Film to około 200 filmów różnych gatunków, przede wszystkim dokumentów i animacji.
Największe sukcesy odnosiły dotąd filmy Pan Werner (pokaz na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz w ramach sekcji Short Film Corner na Festiwalu w Cannes) czy Performance (prezentowany m.in. na European Media Art Festival w Osnabrueck w Niemczech).

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.