Nowe pracownie diagnostyczne

W Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie otwarto pracownie diagnostyczne – bronchoskopii i spirometrii. Remont pomieszczeń i zakup sprzętu medycznego kosztował 270 tys. zł, z czego 200 tys. zł przekazał wejherowski Urząd Miasta. Pracownie służą diagnozowaniu schorzeń dróg oddechowych.

 

Jak powiedział Krzysztof Bigus, kierownik Pracowni Diagnostycznych Oddziału Chorób Płuc Szpitala Specjalistycznego, otwarcie nowych pracowni to duży krok w diagnostyce schorzeń układu oddechowego.
Jak powiedział Krzysztof Bigus, kierownik Pracowni Diagnostycznych Oddziału Chorób Płuc Szpitala Specjalistycznego, otwarcie nowych pracowni to duży krok w diagnostyce schorzeń układu oddechowego.

Nowoczesna diagnostyka pomaga i ułatwia precyzyjne rozpoznanie wielu chorób.
– Zauważamy, że rak jest chorobą, która zaczyna się bardzo mocno rozwijać. Jest to jedno z największych zagrożeń dla naszych mieszkańców. Uważam, że każdy sprzęt, który pozwala zdiagnozować chorobę służy mieszkańcom – powiedział Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.
Bronchoskopia umożliwia dokładną obserwację dróg oddechowych i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Badanie pozwala również na pobranie wycinków zmienionej tkanki do badania. W pracowni spirometrii wykonuje się badanie, podczas którego mierzy się objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach. Pomaga to w leczeniu chorób układu oddechowego – astmy oraz przewlekłej choroby płuc.

– Wyeksploatowanie poprzedniego sprzętu było już tak znaczne, że w zasadzie nie byliśmy w stanie na nim pracować. Musielibyśmy  zlecać wykonanie tego rodzaju badań innym placówkom. Zakup nowego sprzętu, to konkretne oszczędności – wyjaśniał Andrzej Zieleniewski, dyrektor szpitala. – Nasza prośba do sponsorów i samorządów o pomoc w zorganizowaniu nowej pracowni spotkała się ze zrozumieniem. Dzięki temu udało się wyremontować pomieszczenia i kupić specjalistyczny sprzęt.
Nowa pracownia będzie przeznaczona do diagnostyki nowotworu płuca, występujacego w Polsce najczęściej wśród mężczyzn i często również u kobiet.
Nowy sprzęt oznacza szybszą diagnozę, dzięki której decyzja o rozpoczęciu leczenia pacjenta podejmowana jest natychmiast. Szacuje się, że za parę lat choroby płuc będą trzecią co częstotliwości przyczyną umieralności ludzi na świecie.
Ryszard Wenta

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.