Młodzież z Wejherowa odwiedziła Chełmno

Gimnazja nr 1 w Wejherowie oraz Chełmnie nawiązały dobre kontakty, podobnie jak i władze samorządowe obu miast. Wprawdzie obecnie nauczyciele i uczniowie szkół wypoczywają na wakacjach, ale w czerwcu, jeszcze przed końcem roku szkolnego po raz kolejny mieli okazję się spotkać. Wejherowianie pojechali bowiem do Chełmna z rewizytą.

 

 

 

Najpierw w maju tego roku grupa uczniów i nauczycieli z Gimnazjum nr 1 im. Akademii Chełmińskiej przebywała w Wejherowie. Do ponownego czerwcowego spotkania doszło w Chełmnie, gdzie wejherowianie zostali powitani przez dyrektor gimnazjum Mariolę Stachewicz  oraz nauczycieli ,a także przez burmistrza miasta, Mariusza Kędzierskiego.
Gimnazjaliści z Wejherowa obejrzeli prezentację multimedialną, przedstawiającą życie chełmińskiej szkoły, a potem zwiedzali to piękne i pełne zabytków miasto, w dodatku w ciekawy sposób. Przygotowano bowiem wycieczkę śladami historycznych postaci, wspólnych dla obu miast.

– W ratuszu, jednym z najpiękniejszych zabytków sztuki renesansowej w Polsce, zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Tam poszerzyliśmy swoją wiedzę, m.in., na temat związków założyciela Wejherowa Jakuba Wejhera z Chełmnem – relacjonuje Sabina Podolska, nauczyciel bibliotekarz Gimnazjum nr 1 im. M. Kopernika w Wejherowie. –  Na zewnętrznej ścianie ratusza, pomiędzy parterowymi oknami, zobaczyliśmy pręt chełmiński – jeden z elementów pruskiego systemu miar. Duże wrażenie wywarł na nas kościół farny p.w. Wniebowzięcia NMP, w którym znajdują się relikwie Świętego Walentego. Podczas spaceru po mieście na chwilę przysiedliśmy na ławeczce zakochanych, bo Chełmno to przecież Miasto Zakochanych.  Średniowieczne miasto zachwyciło nas swoim urokiem, a gościnność i życzliwość gospodarzy spotkania na zawsze pozostanie w naszych sercach.
Gimnazjaliści i nauczyciele  z Wejherowa obejrzeli mury obronne, chełmińskie bramy (m.in. Grudziądzka i Prochowa), parki oraz dywany kwiatowe w kształcie serc na Nowych Plantach.

Co ciekawe, w budynku zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 1 im. Akademii Chełmińskiej mieściła się dawniej Akademia Chełmińska, będąca kolonią Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeszcze wcześniej było tam Studium Particulare, czyli wyższe gimnazjum, do którego, zdaniem historyków, uczęszczał sam Mikołaj Kopernik.

Wizytę wejherowian w Chełmnie urozmaiciły zajęcia plastyczne i sportowe w tamtejszej szkole. Jak mówią zgodnie uczestnicy wycieczki, żal było wyjeżdżać z gościnnego Gimnazjum nr 1 i z pełnego atrakcji Chełmna. Na szczęście oba gimnazja dopiero rozwijają współprace, więc okazji do spotkań z pewnością będzie więcej.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.