Kultura w pandemii

Wejherowskie Centrum Kultury, po niezwykle trudnym pandemicznym czasie, powraca do organizacji wydarzeń scenicznych. Wszystko w reżimie sanitarnym i z dbałością o bezpieczeństwo widzów. Jednak nawet w czasie zamknięcia instytucji – dokładało starań, by zapewnić mieszkańcom grodu Wejhera dostęp do kultury.

Na początek wśród wydarzeń scenicznych znajdzie się odwołany z powodu pandemii – występ Kabaretu Skeczów Męczących, a już w październiku wspaniałe koncerty Sanah (8 października) – znakomitej polskiej piosenkarki, skrzypaczki i kompozytorki oraz zespołu Stare Dobre Małżeństwo (15 października).
Dotychczas widzowie mogli liczyć głównie na interesujące wystawy oraz ciekawe propozycje filmowe. Tych również nie zabraknie w ofercie Filharmonii Kaszubskiej.
Planowany repertuar kinowy będzie niezwykle różnorodny – tak by zadowolić gusta zarówno miłośników kina akcji, thrillerów, romantycznych komedii, wyciskających łez dramatów, czy komedii, które rozbawią widzów do łez. Interesujące tytuły znajdą też miłośnicy mocnych wrażeń – kina grozy i horrorów. Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych kinomanów, którzy mogą wybrać się na znakomite filmy animowane.
W okresie pandemicznych obostrzeń miłośnicy wystaw również nie mogą narzekać. Na placu Jakuba Wejhera gościły ekspozycje dotyczące Dni Jakuba na przestrzeni lat, a do niedawna również rekonstrukcji historycznej i dawnych słowiańskich wierzeń. W przestrzeni foyer Filharmonii Kaszubskiej podziwiać można było wystawy: modeli statków, kapeluszy i nakryć głowy inspirowanych okresem międzywojnia, starych pocztówek z Wejherowa, czy kolekcję diabelskich skrzypiec. Obecnie prezentowana jest wystawa fotografii Andrzeja Liszewskiego „Drewniane kościoły Kaszub”.
Dużym entuzjazmem cieszyła się także wystawa fotografii Patrycji Kruk, która w swych kadrach uwieczniła tancerki Teatru Tańca Sarasvati i jego założycielkę Yeshe Sangmo. Prawdziwa gratka czekała jednak w galerii Filharmonii, gdzie podziwiać można było znakomitą wystawę „Romowie – kolorowe, wolne ptaki”. Kolejną propozycją wystawienniczą jest „Odblask tajemnicy” – składający się z prac dwunastu czołowych, polskich malarzy. Odpowiedzieli oni na apel Świętego Jana Pawła II, który 4 kwietnia napisał „List do artystów”. Zwracał się w nim bezpośrednio do twórców kultury, wyrażając uznanie dla ich pracy i zachęcając ich do przedstawiania tajemnicy Boga w swych dziełach.
Niebawem w galerii zagości wystawa rzeźb Waldemara Musika – laureata wielu konkursów rzeźbiarskich. Jego prace prezentowane były na licznych wystawach w kraju i za granicą.
W Wejherowskim Centrum Kultury realizowany jest projekt „Larwy, Maszkary, Gwiżdże” w ramach którego odbywają się warsztaty i prelekcje o znaczącej wartości edukacyjnej i popularyzatorskiej dla wszystkich pokoleń. Głównym celem projektu jest przybliżenie dawnych kaszubskich tradycji, wspieranie zjawisk związanych z ludową tradycją kultury Kaszub, transformacjami poszczególnych jej elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania. W ramach warsztatów powstały już na przykład: kaszubski instrument muzyczny – burczybas, czy maszkary, które wykorzystywane są w tradycji kolędowej w okresie Bożego Narodzenia.
Promowanie i popularyzowanie, w skali ogólnokrajowej, ceramiki unikatowej charakteryzującej się niewielkim formatem to cel pierwszego w Wejherowie Biennale Małej Formy Ceramicznej. Organizowane przez Wejherowskie Centrum Kultury wydarzenie pozwala na zgłaszanie do konkursu prac w trzech kategoriach: biżuteria, forma użytkowa i forma rzeźbiarska. Ogłoszono już listę osób zakwalifikowanych do drugiego etapu. Zwieńczeniem biennale będzie prezentowana w galerii Filharmonii wystawa prac konkursowych.
W nieco innej niż dotychczasowa formie odbyła się także Retro Potańcówka Miejska. Ze względu na zakaz zgromadzeń – nie można było zorganizować tańców z muzyką na żywo na Placu Jakuba Wejhera. Wędrowni grajkowie umilali swoim koncertowaniem czas przechodniom, a także mieszkańcom wejherowskich osiedli, na których widzowie słuchali z balkonów szlagierów okresu międzywojnia.
Bardzo pozytywne opinie zbiera mobilna gra miejska zorganizowana przez Wejherowskie Centrum Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną – „Wsłuchaj się w park”. To znakomita okazja dla zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających miasto turystów by spędzić w atrakcyjnej formie czas na świeżym powietrzu. Podczas wspaniałej zabawy, która dostarczy rozrywki całym rodzinom, poznać można nie tylko historię parku, ale i jego florę i faunę.
W tych niezwykle trudnych dla kultury czasach zespół Wejherowskiego Centrum Kultury nie ustaje w pracach nad ciekawym repertuarem kinowym, bogatą ofertą wydarzeń wystawienniczych, a także propozycji koncertowych i spektakli. Wciąż jednak pozostaje niedosyt najważniejszego w działalności Filharmonii Kaszubskiej – widzów gromadzących się równie licznie jak przed pandemią. Warto zatem wygospodarować czas, by choć na chwilę odwiedzić Filharmonię i poobcować ze sztuką choćby w przestrzeni galerii.

Więcej propozycji i szczegółów znajdziesz na stronie: www.wck.org.pl

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.